Slevový portál
Slevový portál (taky známý jako server hromadného nakupování nebo portál kolektivního nakupování) je model obchodu, který nabízí zákazníkům časově omezenou nabídku zboží a služeb se slevou a to formou e-shopu.
Historie
Slevové portály vychází z konceptu Deal of the day. První takový koncept spustil portál Woot.com v červenci 2004. V roce 2006 deal-of-the-day průmysl vzrostl na 100 internetových stránek nabízející tyto akční slevy. V listopadu 2008 vstoupil na trh Groupon.
První projekty na bázi slevových portálů se v Česku objevily v roce 2009. Patřily k nim BigBrands.cz a FashionDays.cz. Tyto servery fungovaly zprvu pouze na pozvánku (FashionDays.cz tak funguje dodnes). V dubnu 2010 pak byl spuštěn Slevomat, patrně nejznámější český slevový portál. V prosinci 2010 se přidal portál Vykupto.cz.
Po úspěchu Slevomatu v ČR vzniklo do roku 2011 přes 300 slevových portálů. Tento stav byl konkurenčně neudržitelný a počet slevových portálů začal prudce klesat (na začátku roku 2013 můžeme hovořit o třech desítkách úspěšných slevových portálů na trhu). Podle ředitelky Slevomatu Marie Havlíčkové se trh slevových portálů rozpadl, protože to byl uměle vytvořený trh, který byl nadstavbou trhů cestování, pobytových balíčků, restaurací a dalších lokálních služeb prodávaných online.[1] Podle ní většina slevových serverů skončila ze tří důvodů:
- nedostatečný důraz na kvalitu nabídky,
- tlak na výši slevy a provize v kombinaci se zaměřením pouze na pobytové balíčky,
- absence dlouhodobé vize dalšího rozvoje.[1]
Funkce
Slevový portál funguje obdobně jako e-shopy. Na webu se denně objevují zajímavé nabídky na produkty nebo služby se slevou většinou od 40 do 60 % (ale výjimkou nejsou asi slevy v řádech 80-90 %). Tyto nabídky jsou časově omezené zpravidla od tří do šesti dnů (ale slevy delší či kratší nejsou výjimkou). Některé slevové portály podmiňují koupi aktivací slevy – to znamená, že slevu si musí koupit určitý počet zájemců. Po uhrazení dané částky přijde na mail kupujícího poukázka na zakoupené zboží či službu. Počet prodávaných poukázek mívá zpravidla i svoji horní hranici, tedy maximální počet slev. Paradoxně se často objevují ty nejlevnější slevy na menších portálech spíše než na těch známějších. Což si můžete ověřit na srovnávačích, což jsou vlastně slevové agregátory. To jsou stránky které zobrazují všechny slevy ze všech slevových portálů.
Nejoblíbenější slevy v roce 2013
Podle slevového agregátoru Slevin.cz lidé v únoru 2013 preferovali slevy u následujících produktů a služeb:
TOP 10 na českých slevových serverech |
---|
Móda |
Česká kuchyně |
Šperky |
Sushi |
Péče o pleť |
Kadeřník |
Kavárny |
Welness, masáže |
Řasy |
Slevové portály v Česku
Mezi nejznámější a největší slevové portály patří
- Slevomat.cz
- Slevoking.cz
- Slevoteka.cz
- Slevoslav.cz
- Hyperslevy.cz
- Pepa.cz
- NewGo.cz
- Slever.cz
- SlevyMax.cz
- Skontomat.cz
- Shopnito.cz
Slevové portály se zaměřují jak na nabídku slev v konkrétních městech, tak na slevy napříč celou republikou (např. produkty nebo zájezdy). V některých městech pak existují i menší slevové portály regionálního charakteru, které se orientují převážně na konkrétní oblast. Například slevový portál Slevici.cz, který nabízí slevy ve Zlíně a jeho okolí úspěšně konkuruje Slevomatu ve Zlínském kraji.
Reference
- WOLF, Karel. Marie Havlíčková (Slevomat.cz): Slevové portály byly zcela uměle vytvořený trh. Lupa [online]. 13. 6. 2019. Dostupné online. ISSN 1213-0702.
Externí odkazy
- http://www.lupa.cz/n/slevove-servery/
- http://www.lupa.cz/clanky/jak-se-darilo-a-dari-slevovym-serverum-stale-vice-se-priblizuji-e-shopum/
- Pojednání o vývoj balíčků na ubytování a chování návštěvníků - vývoj chování návštěvníků při nakupování voucherů na ubytování