Skinny morče
Skinny morče je plemeno morčete domácího, charakteristické absencí srsti. Navzdory názvu plemene není zcela lysé, ale má drsnou stočenou srst na hlavě a na končetinách. Na těle je kůže hladká a tvoří malé vrásky v blízkosti končetin a na krku. Povoleny jsou všechny barvy.
Morčata plemene skinny pocházejí z několika laboratoří v Kanadě, na počátku byla spontánní genetická mutace. Laboratoř Charlese Riverse poprvé představila plemeno skinny v roce 1982, bylo vyšlechtěno jako pokusné zvíře pro studium dermatologie.
Chov
Skinny morčata nejsou úplně vhodná pro začátečníky. Bezsrsté morče je náročné, potřebuje velkou péči a hodně znalostí. Chov je náročný i finančně, nehledě na vyšší pořizovací cenu – ceny se pohybují od 500kč až do 2000 Kč. Doporučuje se chovat minimálně dvě morčata, aby nestrádala, protože jsou přátelská a komunikativní. Mohou spolu být i dva samečci.
Při chovu bezsrstých morčat je nutné dbát na kvalitní podestýlku. Skinny chováme buď na bezprašných, sterilních hoblinách, které se používají v chovech laboratorních zvířat, nebo na textilu.
Větší pozornost než u jiných plemen musí chovatel věnovat jemné bezsrsté kůži nahých morčat. Snadno ji mohou zranit nevhodná podestýlka ze slámy. Morčata se mohou zranit i vzájemně při páření. Nutno však podotknout, že se rány samostatně a rychle zacelí a vyhojí – mnohdy do čtyřiadvaceti hodin od zranění.
Skinny morčata chováme zásadně v bytě, nemohou žít venku v králíkárně jako osrstěná morčátka. Ke svému růstu potřebují bytovou teplotu, nesmějí prochladnout a průvan je pro jejich zdravotní stav přímo nebezpečný. V zimě například není vhodný jejich transport, a pokud nelze jinak, převážíme je v autě v zateplené přepravce.
Ze spojení skinny morčete s morčetem osrstěným se rodí osrstěná mláďata, z nichž část je tzv. genový skinny: nositel genu pro lysost.
Krmení
Vzhledem k jejich zrychlenému metabolismu, který je daný jejich nahou kůží, se musí za den vícekrát krmit a tím také častěji čistit jejich příbytek. Běžné je krmit skinny morčata třikrát denně, protože mají opravdu velký apetit.
Denně musí dostávat čerstvou vodu, v níž je dobré rozpustit vitamin C, který si morčata, stejně jako lidé, neumějí sama vytvořit. Jeho nedostatek se může projevit na stavbě tělíčka a může být příčinou i kožních nemocí.
Stejně jako ostatní morčata mají ráda kvalitní granule, seno a zeleninu (jen pozor na tu nadýmavou nebo příliš vodnatou), v sezóně čerstvou trávu a bylinky. Směsi ze zverimexu nejsou vhodné. Ovoce podávat jen občas jako pamlsek.