Sketchpad

Sketchpad byl jedním z nejvýznamnějších předchůdců moderních grafických programů. Tento program přispěl zásadním způsobem k interakci mezi člověkem a počítačem.

Sketchpad
VývojářIvan Sutherland
Typ softwaruhardware a vektorový grafický editor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Program umožňoval uživateli manipulovat a interagovat s objekty zobrazenými na obrazovce. Používal se zejména na kreslení vědeckých a matematických výkresů.

Později se stal základem pro počítačovou grafiku, rozhraní počítačových operačních systémů a pro softwarové aplikace, které se řadí mezi moderní technologie.[1][2]

Historie

V rámci svých doktorských studií navštěvoval Ivan Sutherland Massachusettský (MIT) technologický institut, na kterém v té době vyučoval Claude Shannon a Marvin Minsky.

Zde vyvinul v roce 1963 aplikaci s názvem Sketchpad, kterou popsal ve své diplomové práci: „Sketchpad: A Man-Machine Graphical Communications System“.[1]

Fungovala na TX-2, jednom z počítačů v laboratoři v MIT.[3]

Charakteristika

TX-2

TX-2 byl inovativní počítač vyvinutý v roce 1956. Paměť tohoto počítače měla dvakrát větší kapacitu než největší komerční počítače této doby. TX-2 disponoval 320 kB pamětí a 23centimetrovým (9palcovým) CRT displejem, díky němuž přišel Sutherland se svým nápadem. Jednou z jeho klíčových funkcí byla totiž možnost přímé interakce s počítačem prostřednictvím obrazovky.[3]

Zobrazování grafiky

Sketchpad umožňoval svým uživatelům ovládat grafické prvky, například měnit velikost, přibližovat a oddalovat objekty, pomocí tlačítek. K manipulaci s objekty na CRT obrazovce sloužilo světelné pero – předchůdce moderní počítačové myši.

Světelné pero

Světelné pero je jedním ze vstupních zařízení pro počítače, které snímá pozici pera na monitoru a umožňuje přenos dat z monitoru přímo do paměti počítače.[4]

Pero, které se při práci se Sketchpadem používalo, se skládalo z fotočlánku a tranzistorového zesilovače, umístěného v krytu pera, připojeného k počítači pomocí kabelu. Tlačítka umístěná na peru umožňovala uživateli ovládat obraz – například vymazat a přesunout objekty.[5]

Vývoj

Vytvoření Sketchpadu motivovalo Sutherlanda k vytvoření jedné z prvních vzdělávacích laboratoří počítačové grafiky, kterou v roce 1964 s Davidem Evanem otevřel na Univerzitě v Utahu v Salt Lake City.[6]

O čtyři roky později, v roce 1968, vytvořil Sutherland spolu se svým studentem Bobem Spoullem první systém pro virtuální realitu, který nazvali „The Sword of Damocles“, v překladu Damoklův meč.

Související články

Reference

  1. SUTHERLAND, Ivan Edward; BLACKWELL, Alan; RODDEN, Kerry. Sketchpad: A man-machine graphical communication system. Technical report [online]. Univerzita v Cambridgi, 2003-09 [cit. 2020-12-21]. Čís. 574. Dostupné online. ISSN 1476-2986. (anglicky)
  2. PYFER, James. Sketchpad [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Ivan Sutherland - Father of Computer Graphics. i-programmer.info [online]. 2019-02-21 [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky)
  4. POTÁČEK, Jiří. světelné pero [online]. Databáze Národní knihovny ČR [cit. 2020-12-21]. Dostupné online.
  5. SUTHERLAND, Ivan E. Sketchpad: A man-machine graphical communication system [online]. aci.com.pl, 2005-04-22 [cit. 2020-12-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-04-22. (anglicky)
  6. Sketchpad [online]. history-computer.com [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.