Signorův–Lippsův jev
Signorův-Lippsův jev nebo Signorův-Lippsův efekt je označení paleontologického jevu vyjádřeného Philipem Signorem a Jerem Lippsem, jehož důsledkem je možná významná nepřesnost ve vztahu mezi obdobím, kdy nějaký organismus žil, a mezi obdobím, ze kterého jsou jeho fosilie. Podstatou jevu je, že vzhledem k tomu, že jen malá část zástupců taxonu zanechá fosilní záznam, nelze předpokládat, že záznam zanechali právě poslední či první zástupci druhu, naopak, je pravděpodobné, že se taxon vyskytoval i dříve a později než v období, z kterého je první respektive poslední fosilní záznam.
Jev je výraznou obtíží například při ověřování teorií hromadného vymírání.
Literatura
- Signor III PW, Lipps JH. Sampling bias, gradual extinction patterns, and catastrophes in the fossil record. In: Geological implications of impacts of large asteroids and comets on the Earth, Silver LT, Schultz PH (editors). Geological Society of America Special Publication. 1982, roč. 190, s. 291–296.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.