Sibyla z Acerra

Sibyla z Acerra (italsky Sibilla di Medania nebo Sibilla di Acerra, sicilsky Sibbilla di Midania 1153 Acerro1205?) byla sicilská královna a regentka.

Sibyla z Acerra
NarozeníAcerra
ChoťTankred Sicilský
DětiRoger III. Sicilský
Vilém III. Sicilský
Valdrada of Sicily
Constance of Sicily, Dogaressa of Venice
Elvira of Sicily
Sibyla Sicilská
Gugleilmo III di Sicilia, Re di Sicilia
Mondonia di Sicilia, Principessa di Sicilia
Valdrada di Sicilia, Principessa di Sicilia
Costanza di Sicilia, Principessa di Sicilia
PříbuzníRichard z Acerry[1] (sourozenec)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sibyla z Acerra se spiklenci (středověká iluminace)

Život

Sibyla, dcera Rogera z Acerra byla provdána za Tankreda z Lecce, levobočného syna Rogera III., vévody z Apulie, nejstaršího syna krále Rogera II. a dcery hraběte Acharda II. z Lecce. Tankred získal roku 1189 po smrti bezdětného bratrance krále Viléma sicilský trůn a byl podporován většinou důležitých mužů království. Roku 1190 došlo ke korunovaci, na trůn však uplatňovala nárok i Konstancie Sicilská, manželka císaře Jindřicha VI. Štaufskou invazi dočasně zastavila epidemie malárie, Tankred se snažil získat podporu sicilských měst a roku 1193 nechal syna Rogera korunovat. Po Rogerově nečekané smrti zemřel v únoru 1194 i samotný Tankred a ovdovělá Sibyla se stala regentkou mladšího syna Viléma jako nového krále Sicilského království.

Jindřich VI. využil financí získaných z výkupného za Richarda Lví srdce k nové invazi na Sicílii. Panika, jenž zavládla v ostrovním království, napomohla k rychlému předání Catanie a Syrakus. Obranou Palerma byl pověřen admirál Margaritone, obyvatelé se však odmítli bránit. 20. listopadu 1194 město padlo do štaufských rukou. Jindřich VI. nabídl Sibyle, že zachová její nárok na hrabství Lecce a tarantské knížectví. Vdova dohodu přijala.

25. prosince 1194 byl Jindřich VI. v Palermu korunován sicilským králem. O čtyři dny později bylo odhaleno normanské povstání. Sibylu i s dětmi a jejími přívrženci nechal císař odvézt do Německa,[2] kde byl Vilém pravděpodobně zavražděn[3] a předtím údajně oslepen a vykastrován. Sibyla byla s dcerami převezena do alsaského kláštera Hohenburg, odkud se jí na přímluvu papeže Inocence III. i s dcerami po smrti císaře podařilo odejít a utekla do francouzského exilu.[4] Její bratr Richard z Acerry byl císařem roku 1196 odsouzen k trestu smrti.[5]

Odkazy

Reference

  1. Charles Cawley: Medieval Lands. Prosopography of medieval European noble and royal families. Dostupné online. [cit. 2019-03-17]
  2. SOUKUP, Pavel. Třetí křížová výprava dle kronikáře Ansberta. Příbram: Knihovna Jana Drdy v Příbrami, 2003. 151 s. ISBN 80-86240-67-3. S. 123.
  3. www.mittelalter-genealogie.de
  4. www.bautz.de
  5. Třetí křížová výprava, str. 126

Literatura

  • Norwich, John Julius. The Kingdom in the Sun 1130-1194. Longman: London, 1970.
  • Matthew, Donald. The Norman Kingdom of Sicily. Cambridge University Press: 1992.

Externí odkazy

Sicilská královna
Předchůdce:
Johana Anglická
11891194
Sibyla z Acerra
Nástupce:
Konstancie Sicilská
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.