Senesino

Senesino (vlastním jménem Francesco Bernardi, 31. října 1686, Siena - 27. listopadu 1758 tamtéž) byl slavný italský pěvec, altový kastrát, dnes připomínaný zejména kvůli dlouhodobé spolupráci se skladatelem Georgem Friedrichem Händelem.

Senesino
Narození31. října 1686
Siena
Úmrtí27. listopadu 1759 (ve věku 73 let)
Siena
Povoláníoperní pěvec a divadelní herec
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a kariéra

Senesino byl synem holiče ze Sieny (odtud jeho umělecké jméno). Do katedrálního sboru tam nastoupil v roce 1695 a byl vykastrován v poměrně pozdním věku třinácti let. Debutoval v Benátkách roku 1707 a během dalšího desetiletí si získal evropskou reputaci.

V roce 1720 byl Senesino angažován Händelem v Londýně jako primo uomo (hlavní zpěvák) ve společnosti Royal Academy of Music. Poprvé se objevil v novém nastudování opery Radamisto dne 28. prosince a jeho plat se různě uvádí mezi 2000 a 3000 liber, což tehdy byly obrovské částky. Senesino zůstal v Londýně po většinu následujících šestnácti let. Stal se přítelem a spolupracovníkem mnoha lidí na nejvyšších úrovních společnosti a shromáždil skvělou sbírku obrazů, vzácných knih, vědeckých nástrojů a dalších cenností, včetně stříbrného servisu od slavného Paula de Lamerie. Vystoupil celkem v 17 hlavních mužských rolích Händelových oper (například v operách Giulio Cesare, Orlando a Rodelinda). Jeho vztah k Händelovi se ovšem postupně zhoršoval a nakonec Senesino roku 1733 přešel do konkurenčního souboru Opera of the Nobility, kde se na jevišti sešel i s jiným slavným kastrátem Farinellim.

Senesino opustil Anglii v roce 1736, pak ještě nějaký čas vystupoval v Itálii: v letech 1737-1739 vystupoval ve Florencii a poté do roku 1740 v Neapoli.

Následně odešel na odpočinek do rodné Sieny, kde si postavil nádherný dům a žil podle anglické módy. Poslední roky života této poněkud výstřední osobnosti poznamenaly spory s členy jeho rodiny, zejména s jeho synovcem a dědicem Giuseppem.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Senesino na anglické Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.