Seiser Alm

Seiser Alm (italsky Alpe di Siusi,v jazyce lat Mont Sëuc) je největší vysokohorská pastvina v Evropě. Nachází se v jihotyrolských Dolomitech v Itálii, asi 20 km severovýchodně od města Bolzano a nad známými turistickými středisky Siusi allo Sciliar, Castelrotto a Ortisei v údolí Val Gardena.

Seiser Alm

StátItálie Itálie
Souřadnice46°32′28″ s. š., 11°38′41″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Seiser Alm má rozlohu 56 km², leží v nadmořské výšce mezi 1680 m n. m. až 2350 m n. m. a je jednou z největších uzavřených náhorních plošin v Alpách. Na jihozápadě jej ohraničují hory Sciliar, Roterdspitze a Rosszähne. Na jihovýchodě navazuje výrazný horský masiv skupiny Langkofel. Na severu se Seiser Alm svažuje k údolí Val Gardena za hřebeny Puflatsch a Pizberg. Na západě se terén svažuje přes oblast Schlernu směrem do údolí Eisacktal.

Osídlení Seiser Alm je rozděleno na dvě vesnické zóny: Compatsch (také Kompatsch, 1850 m n. m.), která je velmi rozvinutá pro cestovní ruch, na nejzápadnějším okraji náhorní plošiny, a Saltria (1680 m n. m.), která leží 5 km východně pod horou Plattkofel.

Části Seiser Almu na jihu jsou spolu s rozsáhlými oblastmi ve skupině Sciliar a Catinaccio chráněny jako přírodní park Schlern-Rosengarten. Nacházejí se zde také dva chráněné biotopy Col da Fil a Gran Paluch.

Ze Siusi allo Sciliar se do Compatsche dostanete pravidelnými autobusovými linkami a moderní oběžnou lanovkou, která je zase spojena autobusovou dopravou se středisky Castelrotto a Völs am Schlern. Další lanovka jezdí z Ortisei ve Val Gardeně. Z Monte Pana do Saltrie jezdí také sezónní autobusy. Vjezd soukromých vozidel na Seiser Alm je povolen pouze večer a v noci. Oblast je intenzivně rozvíjena pro cestovní ruch.

Historie

Využívání vysokohorských pastvin má dlouhou historii. Kolem roku 1600 Marx Sittich von Wolkenstein popisuje Alpe di Siusi ve svém tyrolském popisu regionu takto:

"Od vesnice Castelreudt je také velmi krásná a rozlehlá vysokohorská pastvina, která se nikde jinde v zemi nenachází a která je od vesnice vzdálená jednu míli, zvaná Seysser Alm, na které se každoročně nachází 1 500 krav a více než 600 volů. Mělo by na něm být také 400 stohů sena a 100 baráků a kolem svátku svatého Jakuba [25. července] by tam mělo 4 nebo 5 týdnů 4 000 mužů a žen pracovat na seně, a to je nejlepší seno, které se v zemi dá najít."

Léto

V létě oblast láká k pěším túrám a horským túrám. Na jaře 2006 byla dokončena stezka Hanse a Pauly Stegerových. Tato stezka vede východozápadním směrem z Compatsche do Saltrie a je vybavena informačními tabulemi, které poskytují informace o krajině a kultuře Seiser Almu a Jižního Tyrolska.

Zima

Areál zimních sportů nabízí 60 km sjezdovek, většinou lehké a střední obtížnosti, četné vleky a funpark. Kromě toho je k dispozici síť běžeckých tratí v délce téměř 60 km. Dalšími zimními sporty, které lze na Alpe di Siusi provozovat, jsou sáňkování a bruslení. Kromě toho jsou v Alpe di Siusi dvě lyžařské školy s více než 50 lyžařskými instruktory pro kurzy lyžování, snowboardingu a běžeckého lyžování.

Kultura

V roce 2009 byl ve vesnické zóně Compatsch vysvěcen kostel sv. Františka.

Galerie

Panorama Alpe di Siusi od Großer Rosszahn: vlevo Roterdspitze a Schlern, uprostřed Alpe di Siusi s okrajovými vyvýšeninami Puflatsch a Pizberg, vpravo Sassolungo (z velké části skryté Sassopiatto).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seiser Alm na německé Wikipedii.

    Literatura

    • Wilhelm Lutz: Die Seiser Alm. Ein Bild bergbäuerlicher Wirtschaft. In: Jahrbuch des Österreichischen Alpenvereins. Band 85, 1960, S. 75–82.
    • Edgar Moroder: Seiser Alm – Mont de Sëuc. Begleitbuch der Flurnamenkarte. Lia per Natura y Usanzes Urtijëi, St. Ulrich 2001, ISBN 88-86102-27-5.
    • Otto Dellago, Luis Vonmetz, Peter Ortner: Die Südtiroler Seiser Alm am Scheideweg. In: Jahrbuch des Vereins zum Schutz der Bergwelt. Band 73, 2008, ISSN 0171-4694, S. 33–48 (vzsb.de [PDF]).
    • Franziska Baumann: Seiser Alm, Schlerngebiet (= Kompass Wanderführer. Band 5740). 3. Auflage. 2013, ISBN 978-3-85026-395-5.
    • Jul Bruno Laner: Seiser Alm Alpin. Entwicklung eines Wintersportgebietes in den Dolomiten. Tappeiner, Bozen 2017, ISBN 978-88-7073-876-6.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.