Savannasaurus

Savannasaurus („ještěr ze savany“) byl rod sauropodního dinosaura ze skupiny titanosaurů, který žil na území současné Austrálie v období rané pozdní křídy, na pomezí geologických stupňů cenoman a turon (asi před 94 miliony let).

Savannasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 94 miliony let
Rekonstrukce druhu Savannasaurus elliottorum (měřítko je 0,5 m)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádSauropodomorpha
InfrařádSauropoda
ČeleďTitanosauridae?
RodSavannasaurus
Poropat et al., 2016
Typový druh
Savannasaurus elliottorum
Poropat et al., 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Objev a popis

Fosilie tohoto býložravého čtvernožce byly objeveny v australském Queenslandu (nedaleko města Winton, wintonské souvrství). Holotyp s katalogovým označením AODF 660 byl objeven roku 2005 na farmě Belmont Davidem Elliottem, zakladatelem neziskové organizace Australian Age of Dinosaurs Ltd. V roce 2016 byl pak tento středně velký sauropod formálně popsán týmem australských paleontologů. Rodové jméno odkazuje k prostředí, ve kterém byly fosilie objeveny, druhové pak k rodině Elliotových, a to z důvodu jejich neobvyklé aktivity při propagování paleontologie v Austrálii.

Paleobiologie

Podle odhadů měřil Savannasaurus na délku asi 15 metrů, v nejvyšším bodě hřbetu kolem 3 metrů a jeho hmotnost se mohla pohybovat v rozmezí 15 až 20 tun.[1] Obratle tohoto dinosaura byly pneumatizované malými otvůrky, které snižovaly celkovou průměrnou hustotu těla i hmotnost dinosaura. Anatomické znaky svědčí o tom, že šlo o blízkého příbuzného rodu Diamantinasaurus, který žil ve stejných ekosystémech. Objev tohoto dinosaura má významné implikace pro lepší pochopení geografického rozšíření a evoluce titanosaurních sauropodů v průběhu svrchní křídy.

Po obřím titanosaurovi druhu Australotitan cooperensis patří k největším známým australským dinosaurům.[2]

Odkazy

Reference

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.