Rosinka

Rosinka je potok na Horním Pováží, v okrese Žilina. Je to levostranný přítok Váhu a je vodním tokem III. řádu. Potok Rosinka (dříve uváděný název Višňovka) vytéká z Višňovské doliny v Malé Fatře v povodí Váhu. Představuje unikátní lokalitu s velkou přírodní zachovalostí, s bohatým zastoupením vícera vzácných čistomilných druhů makrozoobentosu.

Rosinka
Délka toku10 km
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pramen

Pramení v Lúčanské Fatře na SZ úpatí vrchu Minčol (1364 m n. m.) ve výši 940 m n. m.

Popis toku

Od pramene teče SZ směrem Višňovskou dolinou. V podobě bystřiny se asi po 3 km dostává v nadmořské výšce cca 550 m n. m. do Žilinské kotliny a zároveň obce Višňové, kde přibírá několik přítoků. Jeho tok vytváří přirozenou nivu, kde je soustředěna zástavba, rozšiřující se ve středu obce. Rosinka zde ještě přibírá vody levostranného Mlynárovho potoka a pravostranného přítoku, nazývaného Jarok. Na konci Višňového je nadmořská výška 420 m n. m. a snižuje se i sklon toku. Přibližně 7 km od pramene se tak bystřina zpomaluje a vtéká do obce Rosina.

Zde je údolí potoka již široké a poskytuje prostor pro rozvoj obce. Mírně klikatým tokem se v dolní části obce odklání od hlavní silnice, vedoucí do Žiliny, aby v nadmořské výšce cca 370 m n. m. opustila obec. V rovinatém prostředí ještě přibírá levostrannou Malou vodu, jediný významnější přítok v obci.

Po kilometru klidného toku loukami se opět dostává do obytné zástavby, nyní už žilinské městské části Trnové. Zde přibírá pravostrannou Trnovku a vtéká do části Rosinky, které jsou předzvěstí jejího konce. Rovinaté břehy zde vystupují a vytvářejí jakousi Rosinskou bránu, kterou Rosinka vtéká do Váhu, upraveným korytem přímo pod přehradním zdí Vodního díla Žilina. Vody, posbírané ze SZ svahů Lúčanské Malé Fatry odevzdává největší slovenské řece po více než 10 km putování severozápadním směrem a po překonání výškového rozdílu 600 metrů.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rosinka na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.