Roque Dalton

Roque Antonio Dalton García (14. května 1935 San Salvador10. května 1975 Quezaltepeque, Salvador), rodným jménem Roque Antonio García, známější jako Roque Dalton, byl salvadorský básník, esejista, novinář, komunistický aktivista a intelektuál. Je považován za jednoho z nejlepších básníků Latinské Ameriky. Psal emocionálně silná, někdy sarkastická a obrazotvorná díla pojednávající o životě, smrti, lásce a politice.

Roque Dalton García
Narození14. května 1935
San Salvador
Úmrtí10. května 1975 (ve věku 39 let)
Quezaltepeque
Povoláníspisovatel, básník, novinář a politik
Alma materChilská univerzita
University of El Salvador
Žánrpoezie
Politická příslušnostPeople's Revolutionary popular Army
PříbuzníMargarita Dalton (sourozenec)
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Roque Dalton v Praze

Přestože nikdy nezískal akademický titul, studoval na univerzitě v Chile a později na univerzitě v Salvadoru, kde studoval práva. Navštěvoval také Národní autonomní univerzitu v Mexiku.

V Chile začal studovat marxismus a po návratu do Salvadoru se stal významným místním politikem. S poezií se začal věnovat poté, co pomohl založit Univerzitní literární kroužek. Vstoupil do Komunistické strany Salvadoru. Byl uvězněn v letech 1959 a 1960 za podněcování vzpoury během předsednictví José Maríi Lemuse.

V roce 1961 byl vyhoštěn ze Salvadoru, rok 1961 strávil v Mexiku a poté se přestěhoval na Kubu. Na Kubě se zapojil do kulturního života a po invazi do Zátoky sviní absolvoval vojenský výcvik. Dalton se tajně vrátil do Salvadoru v roce 1965, ale brzy byl chycen a zajat. Čekal na popravu v Cojutepeque, ale byl zázračně zachráněn. Nastalo zemětřesení a zeď jeho vězeňské cely spadla.[zdroj?] Dalton toho využil a utekl.[zdroj?] Vklouzl do procházejícího náboženského průvodu a podařilo se mu vyhledat revolucionáře. V roce 1969 se s jejich pomocí vrátil na Kubu a poté se přemístil do Prahy, kde pracoval jako korespondent časopisu Problémy míru a socialismu. Ve stejném roce získal Cenu poezie Casa de las Américas za knihu napsanou v Praze (převážně v hostinci U Fleků) – Taberna y otros lugares.

Po odchodu z Kuby se Dalton zapojil do občanské války v Salvadoru a v roce 1973 se připojil k Lidové revoluční armádě (ERP). Pro revoluční hnutí to byla těžká doba a Daltonova vlastní organizace ERP byla rozpolcena hořkým frakčním bojem. Dalton kritizoval vojenský avanturismus organizace a tvrdil, že je třeba vybudovat masovou základnu. Za okolností, které zůstávají nejasné, byl obviněn ze spolupráce s CIA a zavražděn členy konkurenční frakce ERP. Jednou z nejrozšířenějších verzí je, že celou akci kompromitace Daltona zosnovala samotná CIA ve spolupráci s agentem infiltrovaným do partyzanské armády.[zdroj?]

Byl znám svým bohémský životním stylem a jeho žoviální a živá osobnost se odráží v jeho literární tvorbě, stejně jako jeho oddanost v boji za sociální spravedlnost v Salvadoru. Je považován za jednoho z nejlepších jihoamerických spisovatelů. Posmrtně získal uznání salvadorské vlády jako „Hijo Meritísimo“ a „Poeta Meritísimo“ a čestný doktorát na Universidad de El Salvador.

Spisovatelská a politická kariéra

Největší milníky v jeho spisovatelské kariéře představovaly pobyty na Kubě v Casa de las Américas, místě kde se setkávali a tvořili mnozí exiloví levicoví latinskoameričtí spisovatelé. Na Kubě publikoval většinu své poezie. V Praze napsal svou mezinárodně uznávanou Taberna y Otros Lugares. Vytvořil zde také významný životopis Miguela Mármola, významného salvadorského komunisty, který se účastnil salvadorského rolnického povstání v roce 1932 a žil v exilu v Praze.

V roce 1970 se Roque Dalton stal uznávanou postavou salvadorské levice. Hodně se snažil stát revolučním vojákem, a proto se několikrát zúčastnil vojenských výcvikových táborů na Kubě. Jednou napsal: „Politika je přijímána s rizikem života, jinak o ní nemluvíte“.

Dílo

Daltonův spis zahrnuje téměř 15 básnických sbírek, román, osobní svědectví a divadelní hru, dále povídky, kritiky a eseje o literatuře i politice. Část jeho poezie byla přeložena do angličtiny, francouzštiny, češtiny, ruštiny a italštiny.

Zajimavosti

  • Roque Dalton je v současné době vyobrazen na salvadorských poštovních známkách.
  • Podle legendy podstoupil Roque Dalton plastickou operaci. Udělal to, aby se mohl tajně vrátit do Salvadoru. Podle salvadorského spisovatele Claribela Alegría musel zamaskovat dlouhý nos a odstávající uši. Nechal si narůst knír, začal používat brýle a chodil s jiným účesem.
  • Roque Daltonovi se připisuje následující citát: „Poezie je, jako chléb, pro každého.“
  • Roque Daltonova „Poema de Amor“ (Milostná báseň) je nejoblíbenější básní mezi salvadorskou komunitou v zahraničí. Mnoho z jeho básní bylo vloženo do písní. Daltonovu „Poema de Amor“ zhudebnila skupina Yolocamba Ita. a Čechy
  • Dva synové Roque Daltona, Roquito (tj Roque Dalton Jr.) a Juan José (také známý jako „El Vaquerito“) se připojili k FPL a v roce 1980 se stali zakádajícími členy FMLN. Juan José (jehož FPL nom-de-guerre byl Joaquin) měl tu čest pronést hlavní projev na zakládající přehlídce FMLN na Kubě. Druhým řečníkem během průvodu měl být velitel Fidel Castro, ale z bezpečnostních důvodů byla řeč delegována na generála divize Arnalda Ochoa.
  • Prozaické dílo „Neodpustitelné“ (10. května) od Eduarda Galeana ve své knize Děti dnů: Kalendář lidských dějin líčí atentát na Roque Daltona.
  • Roque Dalton je zmíněn v básni Allena Ginsberga „O chování světa hledajícího krásu proti vládě“.

Bibliografie

Poezie

  • Mía junto a los pájaros, San Salvador, 1957
  • La ventana en el rostro, Mexiko, 1961
  • El mar, La Habana, 1962
  • El turno del ofendido, La Habana, 1962
  • Los svědectví, La Habana, 1964
  • Básně. Antología, San Salvador, 1968
  • Taberna y otros lugares, Premio Casa de las Américas, La Habana, 1969
  • Los pequeños infiernos, Barcelona, 1970
  • V překladu do angličtiny: „Small Hours of the Night“, přeložili Jonathan Cohen, James Graham,
  • Ralph Nelson, Paul Pines, Hardie St. Martin a David Unger. Editoval Hardie St. Martin, Curbstone Press, 1997.

Eseje

  • "César Vallejo", La Habana, 1963
  • „El intelectual y la sociedad“, 1969
  • „¿Revolución en la revolución? Y la crítica de la derecha“, La Habana, 1970
  • „Un libro rojo para Lenin“, La Habana, 1970
  • „Miguel Mármol y los sucesos de 1932 en El Salvador“, 1972
  • „Las historias prohibidas del Pulgarcito“, Mexiko, 1974
  • Redakce UCA „El Salvador (monografia)“.

Beletrie

Pobrecito poeta que era yo, San Salvador: UCA Editores, 1994, 2005

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roque Dalton na anglické Wikipedii.

    Další zdroje:

    • Consuelo Hernandez. " Historické záznamy zakazují : Una aritmetica del dolor vivisimo. “ Los otros Roques. Rafael Lara-Martínez a Dennis Seager, redaktoři. New Orleans: University Press of the South, 1999. s. 33–53.
    • Joaquin Revelo. " Jo, Roque Dalton, ty jsi historia. "

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.