Rokajl

Rokajl (perličky, šmelc, angl. seed beads) je jeden z nejtypičtějších druhů skleněných korálků. Jedná se o drobné korálky (ve velikosti od necelého 1mm do cca 8 milimetrů), obvykle ve tvaru krátkého, nízkého, zaobleného válečku.

Velikost

Rokajl se vyrábí ve velikostech od necelého jednoho milimetru až do osmi milimetrů. Velikost rokajlu se ale kromě milimetrů též často uvádí v tzv. "nulkové řadě" - tedy číslem v podobě X/0, kde X udává velikost korálku. Původně byl tento způsob měření odvozen od toho, kolik korálků se vejde do jakési "základní jednotky", platí tedy to, že čím větší je číslo v nulkové řadě, tím menší je korálek. Nejmenší dnes vyráběný rokajl má velikost 16/0, v minulosti se ale vyráběl rokajl až do velikosti 24/0.

Níže najdete tabulku velikostí rokajlu Preciosa dle Korálek World.

Velikost PRECIOSAmmkorálků na 1 palectolerance velikosti v mmprůměrně v 50g ks
6/04,1103,7-4,3665
7/03,5123,2-3,71055
8/03,0132,8-3,22100
9/02,6152,4-2,83400
10/02,3162,2-2,44550
11/02,1202,0-2,26500
13/01,927
14/01,724
15/01,5251,4-1,531250

"Nulková řada" je čistě tradičním způsobem měření velikosti korálků, který není nijak standardizován. Což ve výsledku znamená, že korálky, které mají stejné číslo v "nulkové řadě", ale pocházejí od různých výrobců, mohou mít různé fyzické rozměry.

Země výroby

Mezi nejznámější producenty rokajlu patří Česká republika, Čína a Japonsko.[zdroj?] Avšak stejně jako jsou rozdílné země, jsou rozdílné i korálky, které pochází z jejich výroby - liší se zejména v kvalitě, průřezu, dírce a škále nabízeného zboží.

  • Čínský rokajl je levný a dobře dostupný, ale často bývá nepravidelný (jednotlivé kusy se od sebe liší velikostí i tvarem) - hodí se tedy proto zejména na využití, kde není vysoká pravidelnost rozhodující. Není vhodný například na šité šperky (technika beadweaving), kde je pravidelnost korálků nutná.
  • Český rokajl (zejména Preciosa - bývalý Jablonex) má dlouhodobou tradici společně s českým sklem. Je kvalitní, většinou pravidelný, otvory v korálcích jsou kulaté a hrany jsou zakulacené.
  • Japonský rokajl (zejména značky TOHO a Miyuki) se vyznačuje vysokou kvalitou a pravidelností a je vyhledáván profesionálními tvůrci šperků.

Tvary a druhy

Tvar rokajlu je ovlivněn technologii jeho výroby - nejdříve se vyrobí dlouhá, tenká skleněná trubička, která se následně naseká na malé kousky, které se dále opracovávají ("zakulacují" - obvykle působením žáru nebo omíláním ve vodě s pískem a případně opatřují povrchovými úpravami).

Nejčastěji se setkáte s rokajlem kulatým - tedy vytvořeným z trubičky o kulatém průřezu a následně zaobleným. Míra zaoblení, ale také velikost a poměr stran korálku se může lišit podle výrobce - opět tedy platí, že korálky, které mají stejnou velikost v "nulkové řadě", ale pochází od různých výrobců, nemusejí být zcela stejně velké.

Kromě kulatého rokajlu se můžete setkat s následujícími tvary rokajlu:

  • Sekaný rokajl - rokajl který neprošel "zakulacováním", tedy jen nasekané skleněné trubičky. Vyznačují se vysoký leskem a třpytem, ale může mít ostré hrany a trhat návlekový materiál
  • Tyčinky nebo čípky - delší varianta sekaného rokajlu, jednotlivé kusy mohou mít délku i několika centimetrů, tradičně se používá na výrobu vánočních ozdob.
  • Válečkový rokajl (cylindry, cylinder beads) - mají tvar dokonalého válečku a vyznačují se vysokou pravidelností, používají se zejména v oboru šitých šperků (beadweaving), kde je právě přesnost a pravidelnost rozhodující.
    • Delica - vyráběno značkou Miyuki
    • Treasures - vyráběno značkou TOHO
    • Aiko - rovněž vyráběno značkou TOHO
  • Čtverečky, trojúhelníky, mnohoúhelníky - průřez ve tvaru různých geometrických tvarů
  • Mašličky - tvar kulaté mašličky s otvorem uprostřed
  • Kapičky - tvar kapek s dírkou u špičky
  • Šarlotky - Kulatý rokajl, zejména drobnější velikosti, který má po obvodu náhodně vybroušené drobné plošky.
  • Dvoudírkový rokajl - rokajl který nemá jeden průtah, ale dva - typický představitel je třeba Preciosa Twin (ve tvaru oválku) nebo Miyuki Tila (ve tvaru kostičky nebo cihličky)

Barvy a povrchové úpravy

Výsledný efekt korálku záleží jednak na sklu, z jakého je korálek vyroben, ale i na jeho povrchové úpravě.

  • Opaque - klasické korálky z neprůhledného, lesklého skla. Plné, syté barvy.
  • Alabastr - mírně průsvitné sklo
  • Opál - poloprůhledné "mléčné" sklo
  • Transparentní - průhledné sklo v různých barvách

Povrchové úpravy:

Sklo se dá nadále zušlechťovat různými druhy povrchových úprav, čímž dosáhneme mnohem širší barevné škály než v případě že bychom pracovali jen s čistým, surovým sklem. Mezi nejpoužívanější povrchové úpravy patří například:

  • Matování, leptání
  • Listr - velká skupina povrchových úprav, technicky se jedná o organokovové sloučeniny, které se nanesou na korálek a následně se vypálí - na povrchu korálku tak vznikne tenká vrstva oxidu daného kovu, která dodá korálku požadovanou barvu, kovový lesk nebo dokonce "mapy" které svým vzhledem mohou připomínat vzhled přírodního kamene.
  • Iris - kovové "měňavé" barvy, vytvářejí podobný efekt jako "olejová skvrna".
  • Pokov - povrch korálků pokrývá jemná vrstvička prášku různých barev s kovovým vzhledem nebo přímo z kovu (k dostání jsou poměděné, postříbřené i pozlacené korálky).
  • Průtah - barva či pokov nanesený uvnitř dírky korálku. S tímto druhem úpravy se obvykle setkáme u transparentních či opálových skel
  • Voskované dekory - povrch imitující perly

Historie

Výroba skleněného rokajlu sahá ze všech korálků nejdále, začaly se vyrábět již v 15. století v italských Benátkách, v Čechách se vyrábějí od 18. století. Avšak původní obyvatelé Severní Ameriky nejdříve vyráběli tyto korálky z mušliček, během doby zámořských objevů se do Ameriky dostal rokajl skleněný, za nějž evropané vyměňovali půdu. Do Ameriky se korálky z Evropy a Asie dováží prakticky až dodnes.

Využití

Rokajl se používá krom standardního navlékání i k vyšívání, tkaní a šití (beadweaving). Šití z korálků je technika spočívající v přišívání jednotlivých korálků rokajlu k sobě speciální nití nebo vlascem. Šité šperky patří k složitým a pracným záležitostem, na jejichž výrobu je často potřeba desítek hodin.

Z rokajlu se však dají vyrábět i módní doplňky, obrazy, různé podložky, dekorace atd.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.