Robert Floyd

Robert W Floyd (8. června 1936, New York25. září 2001, Stanford) byl americký informatik.

Robert Floyd
Narození8. června 1936
New York
Úmrtí25. září 2001 (ve věku 65 let)
Stanford
Alma materChicagská univerzita
Povoláníinformatik, inženýr a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléUniverzita Carnegie Mellon
Stanfordova univerzita
OceněníGuggenheimovo stipendium (1976)
Turingova cena (1978)
Cena počítačového průkopníka (1991)
ACM Fellow
ChoťChristiane Floyd
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

V roce 1978 dostal Turingovu cenu za svůj všeobecný přínos v oblasti informatiky – v odůvodnění se zmiňují oblasti jako syntaktická analýza, sémantika programovacích jazyků, verifikace programů a analýza algoritmů.

Je znám především jako výrazná osobnost v oblasti grafových algoritmů, kde je jedním z objevitelů Floydova-Warshallova algoritmu.

Život

Robert Floyd se narodil v New Yorku v roce 1936. Už jako čtrnáctiletý ukončil střední školu a v roce 1953, jako sedmnáctiletý, získal na Chicagské univerzitě titul bakaláře svobodných umění. Další titul bakaláře získal v roce 1958, když úspěšně vystudoval fyziku.

Začátkem šedesátých let začal pracovat jako informatik, přičemž publikoval několik povšimnutíhodných článků. Jako sedmadvacetiletý získal místo na Carnegie Mellon University a už o šest let později se stal profesorem na Stanfordově univerzitě, přičemž toto místo získal bez titulu Ph.D.

Práce

Robert W. Floyd je známý především jako původce Floydova-Warshallova algoritmu, který objevil v roce 1962. V podstatě stejný algoritmus objevili nezávisle na sobě i Bernard Roy v roce 1959 a Stephen Warshall v roce 1962, což je také důvodem různých názvů algoritmu. Nejčastěji se však připisuje právě Robertu Floydovi. Jde o algoritmus pro výpočet nejkratších cest mezi každými dvěma vrcholy v orientovaném grafu. Využívá dynamické programování a jeho časová složitost je .

Významný je také Floydův přínos v oblasti verifikace programů. Článek Assigning Meanings to Programs (1967) byl významným příspěvkem k teorii později zvané Hoareova logika.

Spolupracoval s Donaldem Knuthem, byl hlavním recenzentem jeho světoznámé knihy The Art of Computer Programming. V této knize byl také nejcitovanější autorem v seznamu použité literatury.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Floyd na slovenské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.