Revolver (album)

Revolver je v oficiální britské diskografii sedmé album hudební skupiny The Beatles. Bylo vydáno 5. srpna 1966. Ve Spojeném království se udrželo sedm týdnů na prvním místě žebříčku, v USA pak týdnů šest. Stalo se prvním albem, ze kterého již Beatles pro složitost aranží nehráli na koncertech žádnou píseň a krátce po vydání skončili s koncertováním úplně (poslední vystoupení se odehrálo 29. srpna 1966 v San Franciscu).

Revolver
Základní informace
InterpretThe Beatles
Druh albaStudiové album
Vydáno5. srpna 1966
Nahráno6. dubna 196621. června 1966, Abbey Road
ŽánrRock
Délka35:01 (UK) 28:20 (USA)
Jazykangličtina
VydavatelstvíParlophone, Capitol, EMI
ProducentGeorge Martin
Profesionální kritika
The Beatles chronologicky
Rubber Soul
(1965)
Revolver
(1966)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
(1967)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlivy

Album je velmi ovlivněno zájmy, kterým jednotliví členové propadli v době, kdy si mohli po desce Rubber Soul a následném turné dopřát tři měsíce odpočinku. McCartney se začal zajímat o klasickou hudbu, což se na albu projevuje zejména ve skladbách Eleanor Rigby a For No One (po vydání alba začíná McCartney psát i hudbu k filmu The Family Way). Harrisonovým zájmem byla hudba indická (poprvé se s ní seznámil na soundtracku k filmu Help!) a na albu se tento vliv projevuje ve skladbě Love You To. Lennon v té době experimentuje s LSD a své pocity a myšlenky zaznamenává ve skladbách Tomorrow Never Knows, She Said She Said nebo I'm Only Sleeping. Kvůli exotickým vlivům, zvukovým experimentům (pouštění nahrávek pozpátku, efekty s magnetofonovými smyčkami a nahrávacím zařízením) a nejednoznačným textům bývá Revolver považováno za jedno z prvních psychedelických alb vůbec. Z období natáčení pochází ještě dvě písně, které na albu nejsou, Paperback Writer a Rain. Tyto dvě písně společně vyšly na singlu. Druhým singlem jsou písně z alba, Eleanor Rigby/Yellow Submarine.

Obal

Obálku desky navrhl baskytarista a kreslíř Klaus Voormann, se kterým se Beatles znali již ze svého působení v Hamburku na počátku kariéry. Jde o koláž tváří jednotlivých členů skupiny (každý z nich je na obálce několikrát), celá v černobílém provedení, sestavená zčásti z Voormanových kreseb a zčásti z fotografií Roberta Whitakera.

Seznam skladeb

Není-li uvedeno jinak, jsou autory skladeb Lennon/McCartney

Strana 1
  1. Taxman (Harrison) – 2:38 (zpěv Harrison)
  2. Eleanor Rigby – 2:07 (zpěv McCartney)
  3. I'm Only Sleeping – 3:01 (zpěv Lennon)
  4. Love You To (Harrison) – 3:00 (zpěv Harrison)
  5. Here, There And Everywhere – 2:25 (zpěv McCartney)
  6. Yellow Submarine – 2:40 (zpěv Starr)
  7. She Said She Said – 2:36 (zpěv Lennon)
Strana 2
  1. Good Day Sunshine – 2:09 (zpěv McCartney)
  2. And Your Bird Can Sing – 2:01 (zpěv Lennon)
  3. For No One – 2:01 (zpěv McCartney)
  4. Doctor Robert – 2:14 (zpěv Lennon)
  5. I Want To Tell You (Harrison) – 2:29 (zpěv Harrison)
  6. Got To Get You Into My Life – 2:30 (zpěv McCartney)
  7. Tomorrow Never Knows – 2:57 (zpěv Lennon)

Hudebníci

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.