Gauneři

Gauneři (anglicky: Reservoir Dogs) je americký film a první film režiséra Quentina Tarantina. Odehrává se v Los Angeles.

Gauneři
Původní názevReservoir Dogs
Země původu Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka99 minut
ŽánrKrimi / Thriller / Akční / Drama
ScénářQuentin Tarantino
RežieQuentin Tarantino
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHarvey Keitel
Tim Roth
Steve Buscemi
Chris Penn
Michael Madsen
Lawrence Tierney
ProdukceLawrence Bender
KameraAndrzej Sekuła
StřihSally Menke
Výroba a distribuce
Premiéra 23. října 1992
Produkční společnostArtisan Entertainment
DistribuceMiramax Films
Rozpočet1,2 mil. USD
Tržby12 832 029 USD
Gauneři na ČSFD, Kinoboxu, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Děj filmu

Joe Cabot měl geniální plán. Najme si skupinku lupičů, kterým důvěřuje a plánuje s nimi do puntíku propracovanou loupež - krycí jméno má každý z nich podle barvy. Stane se však to, s čím nikdo nepočítal. Policie na místo dorazila s předstihem a celou akci zhatila. Několik lupičů zemřelo, dalším se podařilo uprchnout. Děj filmu se prakticky celý odehrává v garáži. Pan Oranžový utrpěl při střetu těžké zranění, ujme se ho pan Bílý, který ho nechce nechat za žádnou cenu zemřít. Časem na místo dorazí pan Růžový, který se snaží celou věc rozluštit - shodnou se na tom, že je někdo z nich musel podvést, mají mezi sebou policistu.

Nakonec se dozvíme že policistou je skutečně pan Oranžový. Nakonec Joe Cabot dorazí a prohlásí že "krysa" je pan Oranžový, pan Bílý se ho zastane, a po dramatickém duelu je mrtvý Joe, a jeho syn Eddie. Pan Bílý je střelen a pan Oranžový podruhé. Jediný nezraněný je pan Růžový, který uteče s diamanty, ale je pravděpodobně zatčen či zastřelen. Pan Oranžový přizná panu Bílému, že je policista. Policie vběhne do garáže a pan Bílý střelí pana Oranžového do hlavy, vzápětí policisté zastřelí pana Bílého.

Hrají

Produkce

Původně chtěl Tarantino natočit film se svými kamarády na 16mm formátu jen s 50 000 US$, ale do produkce se zapojil Harvey Keitel a dokázal zvednout částku na 1,3 milionu.

Hudba

Ve filmu se nacházejí písně od evropských skupin jako například George Baker Selection, Blue Swede, Stealers Wheel či od amerického písničkáře Harryho Nilssona. Tarantino se později vyjádřil, že o složení originální hudby k filmu jednal s Johnem Calem, který podle jeho slov udělal skvělou práci na filmu Caged Heat.[1] Cale se však poté, co zhlédl části připravovaného snímku, vyjádřil, že kvůli již tak silným dialogům nemá význam doplňovat film hudbou.

Odkazy

Reference

  1. HUBBERT, Julie. Celluloid Symphonies: Texts and Contexts in Film Music History. Los Angeles: University of California Press, 2011. 507 s. ISBN 978-0-520-24102-2. S. 462. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.