Razítkovací stroj

Razítkovací stroj nebo také Francotyp je počítací a razítkovací poštovní stroj. Je to především výplatní razítkovací stroj, který je užíván zejména tam, kde je nutno velmi často (obvykle každý pracovní den) odesílat velké množství poštovních zásilek. Kromě jiných institucí jím bývají vybaveny také větší úřady na svých podatelnách či ve specializovaných poštovních odděleních, obvykle je mívají i poštovní úřady samotné. Zároveň s razítkováním tento stroj provádí i tzv. frankování, což je náhrada za nalepení poštovní známky příslušné hodnoty. Otisk razítka tohoto stroje slouží jako franko /poštovné/, je to tedy platební záznam o příslušném poštovném (tedy o poplatku za poskytnutou poštovní službu), jenž je platný pro poštu příslušné země respektive příslušné poštovní organizace.

razítkovací stroj Pitney Bowes Model M z roku 1920
Zkušební otisky strojů Postalia, přidělených podnikům a institucím v centru Prahy (1989)

První stroje

Francotyp

Původní stroj nazvaný francotyp vyvinuly německé firmy Anker a Bafra v roce 1922. Tyto firmy byly nejstaršími výrobci výplatních strojů v Evropě. Jejich stroje v různých variantách byly monopolně využívány v Československu v období let 19261946.

Francotyp-Taxograph

I tento stroj byl vyroben v Německu západoberlínskou firmou Francotyp GmbH. Jejich stroj používala pošta v Praze 5.[1]

Výplatní razítkovací stroj

Za tímto účelem musí být razítkovací stroj typu Frankotyp:

  • a) řádně a platně certifikován příslušnou poštovní organizací
  • b) opatřen z výroby jedinečným výrobním číslem
  • c) zapečetěn či zaplombován a opatřen evidenčním číslem příslušné poštovní organizace
  • d) vybaven počitadlem poštovného, který sčítá počet zásilek a celkovou sumu za franko (poštovmé), tedy sčítá celkové poštovné za všechny tímto strojem ofrankované poštovní zásilky
  • e) pravidelně kontrolován, seřizován a udržován (předepsaná profylaxe)
  • f) užívání frankotypu bývá ošetřeno smluvně mezi příslušnou institucí a poštovní organizací, jedná se o smlouvu obchodní povahy

Odkazy

Reference

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Československá filatelie Praha 88. Praha: Rapid, 1988. Kapitola F, s. 113.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.