Rolled Homogeneous Armour

Rolled Homogeneous Armour equivalency (zkráceně RHAe, někdy také (nesprávně) "RHA") je údaj vyjadřující odolnost pancíře bojového vozidla za pomoci odolnosti standardního pancíře z válcované oceli jakožto reference: představuje tloušťku, jakou by musel mít homogenní pancíř z oceli (RHA), aby zaručil vozidlu stejnou ochranu.

Potřeba takového srovnávacího údaje vyvstala se vznikem vrstvených a kompozitových pancířů (chobham, komorové pancéřování), které zaručovaly při menší tloušťce vyšší ochranu než pancíře z homogenní oceli.

Různé druhy tankové munice se ale při dopadu na pancíř chovají různě a mají různou účinnost/průbojnost různými vrstvami pancíře, takže se udává RHA pro každý druh munice (působící kinetickou nebo chemickou energií) zvlášť. Např. u amerického tanku M1A2 SEP se udává RHA ekvivalent pro čelo věže a munici typu HEAT (kumulativní, působí chemická energie) okolo 1300 - 1620 mm - to znamená, že pro dosažení odpovídajícího efektu by musel mít pancíř z oceli tlustý 1,3 metru. Pro Sabot (podkaliberní munice působící pouze kinetickou energií) se ale udává ekvivalent jen 940 - 960 mm RHA.

Důležité je, že údaje o tloušťce pancíře patří k nejvíce utajovaným skutečnostem - proto jsou jakékoli takové údaje o tancích starších než cca 40 let neověřené, zpravidla též neověřitelné a založené na odhadech. Typicky jsou civilními analytiky vyhodnoceny fotografie zničené vojenské techniky v nějakém tažení, je vyhodnoceno jakou municí toho bylo dosaženo a pokud je známa účinnost munice, dá se odhadnout maximální RHAe pancíře v místě průrazu.

Dalším důležitým faktorem je místo dopadu - RHAe se musí udávat zvláště pro různé části bojového vozidla - nejčastěji se udává trojice údajů čelo věže (bývá největší vzhledem k největší pravděpodobnosti zásahu) - čelo korby - spodek přední části korby. V angličtině se jedná o označení "turret" či "turret face" pro čelo věže, "glacis" pro čelo korby a "lower front hull" pro spodní část korby. Je možné, že značení AČR těchto částí se od výše uvedených liší.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.