Purpurové bakterie

Purpurové bakterie (z angl. purple bacteria) je skupina fototrofních (fotosyntézy schopných) proteobakterií. Jejich fotosyntetickými barvivy jsou bakteriochlorofyl a a b, a také různé karotenoidy. Právě díky nim jsou purpurové bakterie barevné, zejména purpurově, červeně, hnědě či oranžově zbarvené. Fotosyntéza probíhá v reakčních centrech na zprohýbané buněčné membráně, která obsahuje různé váčky či trubice, čímž se zvyšuje povrch pro průběh reakce.

Jedna z molekul fotosyntetického aparátu u purpurových bakterií

Jako většina ostatních fotosyntetických bakterií, ani purpurové bakterie netvoří fotosyntézou kyslík (jsou anoxygenní), protože jako redukční činidlo neslouží voda. U takzvaných purpurových sirných bakterií jím je sulfid či elementární síra. U dalších, jako jsou purpurové nesirné bakterie, slouží jako redukční činidlo především vodík.

Ve skutečnosti purpurové bakterie nejsou taxonomická skupina, výzkum RNA ukazuje, že se jedná o množství oddělených skupin, z nichž každá je příbuzná nějakým nefotosyntetickým bakteriím více, než ostatním purpurovým bakteriím. Dá se však říci, že purpurové nesirné bakterie jsou ve skupinách alfa (některé Rhodospirillales, Rhizobiales) a beta, zatímco purpurové sirné jsou ve skupině gama (řád Chromatiales).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Purple bacteria na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.