Pupečníková žíla

Pupečníková žíla (latinsky vena umbilicalis) je párová žíla nutná ke správnému embryonálnímu vývoji placentálních savců. Funkcí pupečníkové žíly je přivádět okysličenou krev z placenty k plodu.

Pupečníková žíla je červeně znázorněná céva táhnoucí se od placenty (dole) směrem nahoru; vinou se kolem ní fialově znázorněné pupečníkové tepny

Obě pupečníkové žíly vycházejí z placenty a směřují do žilního splavu embryonálního srdce. Po narození člověka se pravá pupečníková žíla uzavírá a atrofuje ve vazivovou tkáň, tzv. ligamentum teres hepatis. Levá pupečníková žíla se poté napojuje na řečiště vrátnicové žíly (portální žíly). Krev z této žíly buď prochází do jater, nebo cestou ductus venosus přímo do dolní duté žíly.[1][2]

Odkazy

Reference

  1. ČIHÁK, Radomír et al. Anatomie 3. 2., uprav a dopl.. vyd. Praha: Grada, 2004. 673 s. ISBN 80-247-1132-X.
  2. KARDONG, Kenneth V. Vertebrates: comparative anatomy, function, evolution. 8. vyd. New York: McGraw-Hill Education, 2019. 790 s. ISBN 9781260092042.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.