Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosa (syn. Bacterium pyocyaneum) je pohyblivá gramnegativní bakterie se slizovou vrstvou patřící do skupiny fluorescenčních pseudomonád. Jako potenciální patogen vyvolává řadu onemocnění, jako je zánět močových cest, středního ucha či hnisání popálenin.

Pseudomonas aeruginosa
P. aeruginosa pod světelným mikroskopem, barvení dle Grama
Kolonie P. aeruginosa na XLD agaru
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
OdděleníProteobacteria
TřídaGamma Proteobacteria
ŘádPseudomonadales
ČeleďPseudomonadaceae
RodPseudomonas
Binomické jméno
Pseudomonas aeruginosa
Migula., 1900
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Faktory virulence

Produkuje exotoxin A, který blokuje proteosyntézu. Alginát působí jako adhezivní faktor. Pyocyanin tvoří volné kyslíkové radikály. Pyoverdin je zodpovědný za vázání železa a zelenomodré zbarvení kolonií na krevním agaru. Dále produkuje proteázy a hemolyziny.

Patogenita

U pacientů s cystickou fibrózou způsobuje pneumonie. U diabetiků a intravenózních narkomanů je zodpovědná za osteomyelitidu. U pacientů, kteří mají dlouhodobě zavedený katétr může vyústit v pyelonefritidu. Je také obávaným agens infekce popálenin.

Terapie

Je značně rezistentní vůči antibiotikům a je pečlivě sledována v lékařství, hygienické a potravinářské mikrobiologii. Léčí se kombinací piperacilinu (jeden z ureidopenicilinů) v kombinaci s inhibitory beta-laktamáz. Některé kmeny jsou také citlivé na aminoglykosidy, karbapenemy (imipenem) a ciprofloxacin.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.