Provirus

Provirus je stádium, respektive druh virové infekce, při kterém je nukleová kyselina viru začleněná do genomu hostitelské buňky. Může být neaktivní i několik let a projevit se až při oslabení organismu. Nejčastěji se takto projevují retroviry (HIV). V případě napadení bakteriální buňky se místo označení „provirus“ používá označení „profág“.

Termín zavedl americký virolog Richard Shope, který v roce 1935 popsal papilomaviry u králíka a předpokládal, že tento DNA virus může zůstat jako provirus v latentní formě v organismu. Objev reverzní transkriptázy Howarda M. Temina poprvé ukázal, jak tohoto cíle retroviry dosahují.[1]

Odkazy

Reference

  1. R. E. Shope, E. W. Hurst: INFECTIOUS PAPILLOMATOSIS OF RABBITS : WITH A NOTE ON THE HISTOPATHOLOGY. In: Journal of experimental medicine. Band 58, Nummer 5, Oktober 1933, S. 607–624, ISSN 0022-1007. PMID 19870219. PMC 2132321.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.