Provincie Massa-Carrara

Massa-Carrara (Provincia di Massa-Carrara) je jedna ze 110 italských provincií. Jejím hlavním městem je Massa.

Provincie Massa-Carrara
Provincia di Massa-Carrara
Geografie

Provincie Massa-Carrara na mapě Itálie
Hlavní městoMassa
Souřadnice44°18′ s. š., 10° v. d.
Rozloha1 156,33 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel200 325 (31.12.2013)
Hustota zalidnění173,2 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celekToskánsko
Druh celkuItalská provincie
Podřízené celky17 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2MS
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Massa-Carrara leží v oblasti Toskánsko, na západě sousedí s provincií La Spezia, na severu s provinciemi Reggio Emilia a Parma, na východě s provincií Lucca. Na jihozápadě její břehy omývá Tyrrhenské moře.

Provincie o rozloze 1 156 km² má 17 obcí, nejdůležitější města jsou Massa a Carrara. Ke 31. prosinci 2013 zde žilo 200 325 obyvatel.

Typický záběr krajiny provincie – vesnice Pontremoli s horami v pozadí

Historie

Provincie vznikla v roce 1859 oddělením historických území Lunigiana a Garfagnana od modenského vévodství. V roce 1923 k ní byly připojeny obce Calice al Cornoviglio a Rocchetta di Vara, původně náležející k provincii Spezia. Ve stejném období připadly všechny obce okresu Castelnuovo di Garfagnana k provincii Lucca jako kompenzace za odstoupení obcí v oblasti Valdinievole nové provincii Pistoia. V roce 1938 obce Massa a Montignoso se spojily v obec Apuania. V tomtéž roce vznikla la Zona industriale Apuana a provincie dostala jméno Provincia di Apuania. V roce 1947 byla nová obec Apuania zrušena a provincie znovu dostala původní jméno Provincia di Massa-Carrara s hlavním městem Massou.

Ekonomika

Ekonomika provincie je významná, dříve byla založena především na slavném carrarském mramoru, nyní spočívá na dovozu a výrobě bloků mramoru a žuly z celého světa.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Provincia di Massa-Carrara na italské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.