Prototaxites

Prototaxites je rodové jméno zaniklých silursko-devonských organismů obvykle velkých rozměrů. Systematické zařazení je kontroverzní. Prototaxites jsou interpretovány jako obří lišejníky nebo houby. Jde o fosilie pocházející z období siluru a devonu, které vymizely zhruba před 350 milióny lety. Vzhledem připomínají mohutné kmeny stromů s letokruhy, tvořené komůrkami o průměru okolo padesáti mikrometrů.

Prototaxites
Stratigrafický výskyt: silurdevon
Rekonstrukce vzhledu
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby spájivé (Zygomycota)
TřídaAgaricomycetes
ŘádPrototaxales
ČeleďPrototaxaceae
RodPrototaxites
Dawson (1859)
Synonyma

Nematophycus

Některá data mohou pocházet z datové položky.

První nález byl učiněn roku 1843, kanadský vědec John William Dawson na základě exempláře z lokality Gaspé určil organismus jako rod jehličnanů a dal mu název Prototaxites (prvotní tis). Toto zařazení bylo později zpochybněno a prototaxity byly řazeny mezi řasy nebo lišejníky. Až v roce 2007 oznámili paleobotanikové z Chicagské univerzity na základě izotopové analýzy, že šlo o stopkovýtrusou houbu.[1] Dosahovala průměru okolo jednoho metru a výšky přes osm metrů a byla největším suchozemským organismem své doby. Byly popsány tři druhy: P. loganii, P. southworthii, P. taiti.

Reference

  1. MIHULKA, Stanislav. Záhadná fosilie odhalena jako gigantická houba. Osel.cz [online]. [cit. http://www.osel.cz/2614-zahadna-fosilie-odhalena-jako-giganticka-houba.html]. [2007-04-28 Dostupné online]. DOI 2019-02-01.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.