Proteotvaré

Proteotvaré (Proteales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. V současném pojetí zahrnuje 4 čeledi a 85 rodů. Jedná se o malý a vývojově starý řád, obsahující rostliny značně různorodého vzhledu.

Proteotvaré
Grevillea excelsior
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádproteotvaré (Proteales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl,
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

V řádu převládají dřeviny s redukovanými květy uspořádanými v bohatých květenstvích. Převažují čtyřčetné květy s tyčinkami postavenými proti okvětním plátkům. Charakteristické je gyneceum s 1 nebo 2 víceméně přímými vajíčky v plodolistu.[1][2]

Řád obsahuje 4 čeledi, 85 rodů a asi 1750 druhů.[2]

Taxonomie

V Cronquistově systému byl řád Proteales řazen do podtřídy Rosidae a byly v něm sdruženy 2 čeledi – proteovité (Proteaceae) a hlošinovité (Elaeagnaceae). Pozdější molekulární výzkumy příbuznost těchto dvou čeledí nepotvrdily. Čeleď hlošinovité byla v pozdějším systému APG vřazena do řádu růžotvaré (Rosales). Řád Proteales zůstává v tomto taxonomickém systému zachován jako jedna z bazálních větví vyšších dvouděložných rostlin (Eudicots) a byl do něj přiřazeny též čeledi platanovité (Platanaceae) a lotosovité (Nelumbonaceae). Čeleď lotosovité sem byla včleněna na základě výsledků molekulárních analýz, s ostatními čeleděmi řádu sdílí jen málo společných morfologických charakteristik. V systému APG IV z roku 2016 byla do tohoto řádu zařazena také čeleď sabiovité (Sabiaceae), do té doby vedená jako nezařazená.[3][4]

Seznam čeledí

Odkazy

Reference

  1. JUDD, et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.]: Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034. (anglicky)
  2. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky)
  3. BREMER, K. et al. An Ordinal Classification for the Families of Flowering Plants. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1998, čís. 85(4).
  4. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.