Prométheus (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava)

Prométheus / Rozmach vědy, techniky a civilizace je měděný oboustranný reliéf, který se skládá ze dvou částí (větší v exteriéru a menší v interiéru) objektu rektorátu VŠB - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě v Moravskoslezském kraji. Autorem reliéfu je český sochař a medailér Vladislav Gajda. Instalace na místo byla provedena v letech 1968 a 1973.

Prométheus / Rozmach vědy, techniky a civilizace
exteriérová část nad rektorátem VŠB - Technické univerzity Ostrava
Základní údaje
AutorVladislav Gajda
Datum odhalení1968 a 1973
Popis
Materiálměď
Umístění
UmístěníVysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
StátČesko Česko
Adresa17. listopadu 2172/15, 708 00, Ostrava-Poruba
Zeměpisné souřadnice49°50′0,84″ s. š., 18°9′50,76″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis díla

Reliéf Prométheus, plastiky Pedagogové a studenti a pítko u vchodu na rektorát VŠB - Technické univerzity Ostrava

Reliéf Prométheus / Rozmach vědy, techniky a civilizace je ztvárněn jako drúzovitě členěná křídla, která navozují hlubší souvislosti a významy, myšlenku titánské síly, stvoření, chytrosti, odvahy i síly vzdorovat. Motivem je mytický Titán Prométheus, který pomáhal lidstvu a jeho dramatický příběh antické mytologie se propojuje s myšlenkou moci přírody a umu člověka, který dobývá z hlubin země energii. Reliéf paralelně evokuje geologickou strukturu Ostravska. V období socialistického Československa nešlo prvotně projektovat dílo do mytologické (duchovní) roviny a proto se objevil variantní název díla „Rozmach vědy, techniky a civilizace“. Takto se posílila konkrétnost myšlenky dobývání uhlí a získávání energie pro blaho člověka.[1]

Reliéf Promethéus (interiérová část)

V kompozici první (exteriérové) části díla (instalace v r. 1968) je využito možnosti barevných i plastických kontrastů reliéfně zpracovaného kovu, neutrálního betonového pásu (nad vstupem v hlavním průčelí rektorátu VŠB - Technické univerzity Ostrava) a tyrkysově probarvené fasády budovy.[1]

Druhou (interiérovou) částí díla (instalace v r. 1973) je menší leštěný měděný reliéf, který působí jako prostupování venkovního měděného reliéfu do prostoru haly a galerie.[1]

Podrobnější informace o díle lze nalézt v[1][2].

Reliéf Promethéus (interiérová část)

Další informace

Reliéf Prométheus, spolu s několika dalšími uměleckými díly, tvoří expozice Univerzitního muzea VŠB - Technické univerzity Ostrava.

Reliéf Prométhea (jeho zjednodušená modifikace) se také stala námětem pro logo VŠB - Technické univerzity Ostrava a jejich fakult.[3]

Vedle reliéfu, se v exteriérech VŠB-TUO nachází Park ke 100. výročí vzniku ČSR a plastiky Pedagogové a studenti a Práce.

Odkazy

Reference

  1. ŠPAČKOVÁ, Eva; ŠŤASTNÁ, Marie; JAKUB, Ivánek. Univerzita a umění: Umělecká díla ve veřejném prostoru Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. 1. vyd. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2017. 151 s. ISBN 978-80-248-4130-4.
  2. Vladislav Gajda: Prométheus/Rozmach vědy, techniky a civilizace  - Univerzitní muzeum VŠB-TUO. www.vsb.cz [online]. [cit. 2021-04-13]. Dostupné online.
  3. Představení nového loga VŠB – Technické univerzity Ostrava. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.