Preslav

Preslav (bulharsky: Преслав) bylo mezi lety 893972 hlavním městem první bulharské říše a jedním z nejdůležitějších středověkých měst v jihovýchodní Evropě. Ruiny města leží asi 20 km jihozápadně od města Šumen.

Preslav
Велики Преслав

znak
Poloha
Souřadnice43°9′38″ s. š., 26°48′43″ v. d.
Nadmořská výška92 m n. m.
StátBulharsko Bulharsko
Preslav
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha76,8 km²
Počet obyvatel8 238 (2022)[1]
Hustota zalidnění107,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webbulgaria.domino.bg/velikipreslav/
Telefonní předvolba0538
PSČ9850
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vchod do zlatého kostela

Samo jméno tohoto města poukazuje na rychlou slavizaci Bulharů. Raně slovanské osídlení bylo na počátku 9. století opevněno a začalo se rychle rozvíjet, hlavně díky blízkosti k původní metropoli Plisce. Největší přínos pro Preslav měla vláda bulharských chánů Kruma a Omurtaga. Po přijetí křesťanství tehdejším bulharským státem doplnila Preslav řada kostelů. Do zániku prvního bulharského státu zde působila tzv. preslavská literární škola, tedy seskupení starobulharských autorů, které se věnovalo tvorbě prvních významnějších památek tehdejšího státu. Zánik prosperujícího města přinesl až tatarský vpád v roce 1270. V blízkosti Preslavi bylo vybudováno město Veliki Preslav.

Moderní Veliki Preslav (Велики Преслав, do roku 1878 turecky Elski Stamboluk – doslova „Starý Istanbul“) je město v severovýchodním Bulharsku v šumenské oblasti několik kilometrů od původního starověkého města, podle kterého dostalo v roce 1878 ještě jako vesnice svůj název. Od roku 1883 je městem. Žije zde asi 10 000 obyvatel.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.