Pražský komorní balet

Pražský komorní balet je český nezávislý profesionální taneční soubor, jehož počátky sahají do šedesátých let 20. století.

Pražský komorní balet
PředchůdceStudio Balet Praha
ZakladatelPavel Šmok
Vznik1975
Právní formaobecně prospěšná společnost
SídloWolkerova 24/3, Praha, 160 00, Česko
Oficiální webprazskykomornibalet.cz
Datová schránkavhwzceu
IČO28723724 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

U zrodu souboru stáli Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut, kteří v roce 1964 založili studio Balet Praha. Na původní ideu Baletu Praha navázal choreograf Pavel Šmok v roce 1975 pod názvem Pražský komorní balet. Vznik tohoto souboru znamenal velký zlom ve vývoji československého baletu. Na repertoáru byly zejména choreografie Pavla Šmoka, zároveň však i choreografie hostujících českých i zahraničních choreografů (Libor Vaculík, Petr Zuska, Jiří Kylián, Robert North, Christopher Bruce, Patrick Delacroix a další).

Současnost

Za téměř půlstoletí činnosti a umělecké tvorby soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění České republiky a hlavního města Prahy v zahraničí (Izrael, Austrálie, Indie, Čína, Německo, aj.) a získal řadu významných ocenění (Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony, Ceny českého literárního fondu za nejlepší choreografie, aj.).

Umělecká rada Pražského komorního baletu v čele s prof. Ivankou Kubicovou, Markétou Perroud a Hanou Turečkovou pokračuje v tradici inovativního a progresivního souboru s českým a mezinárodním repertoárem. Vedením Pražského komorního baletu je pověřena Linda Svidró.[1] Příklady ze současného repertoáru souboru:

  • Hádej kolik je hvězd (choreografie volně inspirovaná knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách, choreografie Hana Turečková)
  • Mono No Aware (termín „mono no aware“ se objevuje v japonské literatuře, lze ho volně přeložit jako uvědomění si pomíjivosti krásy, choreografie Hana Turečková)
  • Nevyřčené ticho (inspirace klavírní sonátou Leoše Janáčka Z ulice, choreografie Tomáš Rychetský)
  • Kdo je na světě nejmocnější? (pohádka na motivy indické bajky, hudba Bohuslav Martinů, choreografie Hana Turečková)
  • Sinfonietta (vyjádření dnešního svobodného člověka, jeho duševní krásy, radostnosti a odvahy, choreografie Pavel Šmok)
  • Kytice (inspirace sbírkou K. J. Erbena, hudba Ondřej Brousek, choreografie Petr Zuska)[2]

Odkazy

Reference

  1. Pražský komorní balet. www.narodni-divadlo.cz [online]. [cit. 2022-04-20]. Dostupné online.
  2. Pražský komorní balet připomene výročí sametové revoluce slavnostní reprízou Kytice. Opera Plus [online]. 13. 11. 2019 [cit. 2020-04-25]. Dostupné online.

Literatura

  • VAŠUT, Vladimír. Pavel Šmok: Na přeskáčku. 1. vyd. Praha: Akropolis, 1997. 73 s. ISBN 80-85770-53-9.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.