Právo první noci

Právo první noci (ius primae noctis, droit du seigneur nebo droit de cuissage) bylo domnělé právo středověkých feudálů na panenství dcer svých poddaných, které mohlo být realizováno o jejich svatební noci. Je nicméně sporné, do jaké míry takové právo skutečně existovalo.

Vasilij Dmitrievič Polenov: Právo první noci (1874)

Historie

Původ všeobecného přesvědčení o reálné existenci práva první noci je obtížné dohledat. První zmínky (i když nejspíše vybájené) můžeme nalézt už v Eposu o Gilgamešovi, kde měl toto právo urucký král, polobůh Gilgameš. Podle Hérodota mělo podobné právo převládat mezi kmeny starověké Libye.

V roce 1556 se vyskytuje zmínka o využívání takového práva v díle francouzského právníka a spisovatele Jeana Papona, a to jako sociální kritika, rozšiřuje se poté, co ji Voltaire ve svém díle Filosofický slovník akceptuje jako historicky autentickou skutečnost; je pak záhy často používána, zejména v satiře (např. Mozartova opera Figarova svatba z roku 1786). Paolo Mantegazza ve své knize O láskách lidských z roku 1935 vyjadřuje své přesvědčení, že ačkoli nešlo o zákon, byl to s největší pravděpodobností právní obyčej.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Droit du seigneur na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.