Právní prověření nemovitosti

Právní prověření nemovitostí se zakládá na přezkoumání, zda s prodávanou nemovitostí disponuje skutečný vlastník, či osoby vlastníkem zmocněné a dále v prověření evidovaného právního stavu k omezení vlastnického práva k nemovitostem.

Důvody právního prověření

Právní prověření nemovitosti se provádí při nákupu jakékoli nemovitosti, a to obvykle na náklady kupujícího. Profesionální prověření poskytne advokátní kancelář nebo zástupce kupujícího. Informace nutné k právnímu prověření je možné získat na příslušném katastrálním úřadě, a to z listu vlastnictví a nabývacích titulů. Kromě samotné nemovitosti je vhodné rovněž prověřit i realitního makléře a to nejlépe před podpisem rezervační smlouvy.[1]

Informace, jež je možné najít v listu vlastnictví, a které mohou koupi zkomplikovat

  • osoba majitele nemovitosti není shodná se jménem v listu vlastnictví - koupě je vysoce riziková
  • nemovitost je ve společném jmění manželů - souhlas k prodeji musí dát oba manželé
  • nemovitost je ve vlastnictví více majitelů – majitel má tedy právo prodat pouze podíl na tuto nemovitost
  • prodávající nevlastní pozemek, na kterém nemovitost stojí - koupě je vysoce riziková, tato skutečnost navíc výrazně snižuje cenu nemovitosti
  • existence plomby – na katastr byl doručen dokument, jenž mění stav nemovitosti, ale informace obsažená v tomto dokumentu ještě není zaznamenána ve výpisu. Může se jednat o změnu vlastnictví, vklad zástavního práva, exekuce atd. V tuto situaci je lepší nemovitost nekupovat. Doporučuje se počkat, dokud není změna zaznamenána.
  • zástavní právo – objevuje se nejčastěji ve spojitosti s hypotečním úvěrem
  • exekuce – dokud není exekuce vyplacena, nelze nemovitost převádět do svého vlastnictví

Příklady právního prověření

Byt v osobním vlastnictví

Při koupi bytu v osobním vlastnictví je převáděn nejen byt samotný, ale také spoluvlastnický podíl na pozemku, na kterém byt stojí, a spoluvlastnický podíl na společné části bytového domu.[zdroj?] Je tedy nezbytné zkontrolovat i stanovy společenství vlastníků.

Družstevní byt

Pří koupi družstevního bytu se jedná pouze o převod členských práv a povinností, nikoli o převod vlastnických práv k bytu. V této situaci je tedy nezbytná nejen kontrola faktického stavu bytové jednotky, ale i majetkové situace a obsahu stanov bytového družstva.

Související články

Reference

  1. ŠTŮSEK, Jaromír. Realitní právník. AK Štůsek [online]. [cit. 2020-03-01]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.