Rdest vzplývavý

Rdest vzplývavý (Potamogeton natans) je druh jednoděložné rostliny z čeledi rdestovité (Potamogetonaceae).

Rdest vzplývavý
Rdest vzplývavý (Potamogeton natans)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďrdestovité (Potamogetonaceae)
Rodrdest (Potamogeton)
Binomické jméno
Potamogeton natans
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se vodní rostlinu s oddenkem,[2][3] turiony se nevytváří[4]. Patří mezi tzv. širokolisté rdesty, je zde nápadná hetorofylie, jinak vypadají listy ponořené a jinak listy plovoucí na hladině. Lodyha je cca do 180 cm dlouhá, víceméně oblá. Ponořené listy jsou jednoduché, střídavé, čepele se u nich nevytváří, jejich řapíky jsou přeměněny v čárkovitá fylodia, do 3 mm široká. Plovoucí listy jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, asi 3–11,5 cm dlouhé a 1,8–5 cm široké, s 19–31 podélnými žilkami, řapík je v horní části bílý až nahnědlý[3]. Palisty jsou vyvinuty, tvoří jazýček. Květy jsou v květenstvích, v 2,5–5 cm dlouhých klasech na 4,5–9,5 cm dlouhých stopkách[4]. Okvětí není rozlišeno na kalich a korunu, skládá se ze 4 okvětních lístků, většinou nenápadných, zelenavých až hnědavých, někteří autoři je však považují za přívěsky tyčinek. Tyčinky jsou 4, srostlé s okvětím. Gyneceum je apokarpní, složené z 4 plodolistů. Semeník je svrchní. Plodem je 4–5 mm dlouhá nažka, na vrcholu s krátkým zobánkem[2].

Rozšíření ve světě

Rdest vzplývavý roste na většině území Evropy, v některých oblastech Asie, např. na jižní Sibiři a na Dálném Východě a v Severní Americe (kromě severu Kanady a jihu USA)[4],[5].

Rozšíření v Česku

V ČR je to asi nejhojnější druh z širokolistých rdestů, ale ani jemu neprospívá intenzivní rybářství. Roste roztroušeně až hojně v rybnících a jiných vodách od nížin do podhůří.[3]

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. Kaplan Z. (2002): Potamogetonaceae Dum., in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 736-743
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=200024696
  5. http://linnaeus.nrm.se/flora/mono/potamogetona/potam/potanatv.jpg

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.