Poslední dějství v Palmýře

Poslední dějství v Palmýře (1994, Last Act in Palmyra) je historický detektivní román anglické spisovatelky Lindsey Davisové. Jde o šestý díl dvacetidílné knižní série, odehrávající se v antickém Římě za vlády císaře Vespasiana. Jejím hlavním hrdinou je soukromý informátor (vlastně soukromý detektiv) Marcus Didius Falco, který je také vypravěčem románu.[1]

Poslední dějství v Palmýře
AutorLindsey Davisová
Původní názevLast Act in Palmyra
PřekladatelAlena Jindrová-Špilarová
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
CyklusMarcus Didius Falco
Žánrhistorický detektivní román
VydavatelCentury Hardback
Datum vydání1994
Česky vydáno2005
ISBN80-7341-484-8
Předchozí a následující díl
Poseidonovo zlato Čas odejít
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obsah románu

Roku 72 je Falco pověřen císařem Vespasianem špionážní misí za východní hranicí Římské říše v Nabatejském království, které se má stát budoucí římskou provincií. Protože se opět nedočkal zasloužené odměny za své služby, přijme zároveň úkol od tanečnice s hady a organizátorky zábavy pro boháče Thalie, pokusit se najít hráčku na vodní varhany, která opustila Řím s bohatým syrským obchodníkem. Falco doufá, že mu dvojitý honorář pomůže vymanit se z bídného hmotného a nízkého společenského postavení plebejce, aby mohl legalizovat vztah se svou družkou Helenou Justinou, dcerou senátora Decima Camilla Vera.

Společně s Helenou se vydají na cestu a po různých nebezpečných dobrodružstvích dorazí do Petry, kde objeví ve vodní nádrži utopeného muže, dramatika a upravovatele her kočovné divadelní společnosti. Přijme nabídku jejího principála, aby jej nahradil a rozhodne se vypátrat vraha. Společnost cestuje přes městečka v Sýrií a Dekapoli do Damašku a odtud do Palmýry. Zde má premiéru Falconova divadelní hra Duch, který promluvil (obsahem velmi podobná Hamletovi)[2], která však není dohrána, neboť během jejího posledního dějství dojde k odhalení vraha a k jeho smrti po uštknutí hadem.

Česká vydání

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.