Pokovování
Pokovování je jedna z metod povrchové úpravy kovů či jiných materiálů (např. plastů).
Druhy pokovování
- chemické
- galvanické neboli elektrolytické
- vakuové
Princip
Princip pokovování spočívá v tom, že částečky určitého kovu, které jsou přítomny v roztoku jeho soli, se usadí na povrchu materiálu, který do tohoto roztoku vložíme.
Příklad
Mějme stříbrný prsten, který chceme pokovit rhodiem. Prsten se ponoří do roztoku rhodité soli, konkrétně síranu rhoditého. K prstenu je připojen záporný náboj a prsten se pak stává katodou. Anodu tvoří čisté rhodium. Jakmile dojde k uzavření obvodu, rhodium z roztoku se přitáhne ke katodě a vytvoří povlak v řádech jednotek mikrometrů na stříbrném prstenu. Síranový aniont je přitahován k rhodiové anodě a postupně s ní reaguje zpět na síran rhoditý. V důsledku toho rhodiová anoda mizí, a proto musí být měněna. Prsten se pak vyjme z roztoku již s vrstvou rhodia. Toto je galvanické neboli elektrolytické pokovování.
Využití v průmyslu
Pokovování se také používá při výrobě nejrůznějších předmětů. Pokovování chrání kovové povrchy před korozí za současného zvýšení jejich estetického vzhledu. Klasickým příkladem je chromování chirurgických nástrojů i jiných zařízení používaných v medicíně (sterilizátory, zubařské nástroje a podobné předměty sloužící k vyšetření pacienta). V civilním životě nalezneme chromované předměty často ve vybavení koupelen, jako součást luxusních automobilových doplňků a v řadě dalších aplikací.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Pokovování na Wikimedia Commons