Pokémon Go
Pokémon Go (stylizováno jako Pokémon GO) je mobilní aplikace a videohra založená na principu rozšířené reality, spuštěna byla v červenci 2016. Prostřednictvím aplikace propojuje herní prostředí s reálným světem, k čemuž se využívá GPS a kamera telefonu. Hru vyvinuli vývojáři společnosti Niantic a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo.
Pokémon Go | |
---|---|
Základní informace | |
Vývojáři | Niantic The Pokémon Company |
Vydavatelé | Nintendo Niantic |
Režisér | Tatsuo Nomura |
Výtvarníci | Dennis Hwang Yūsuke Kozaki |
Skladatel | Džuniči Masuda |
Herní série | Pokémon spin-off series a Pokémon core series |
Engine | Unity |
Platformy | Android iOS iPadOS |
Datum vydání | 6. července 2016 |
Žánry | Rozšířená realita location-based game |
Herní módy | videohra pro jednoho hráče videohra pro více hráčů |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kromě chytání Pokémonů nabízí hra další aktivity, jako jsou následné souboje mezi hráči (PvP prvky) anebo společné bitvy proti nestandardně silnějším Pokémonům - bossům (PvE prvek hry)
Průběh hry
Hra začíná zvolením postavy (pohlaví a vizuálního outfitu- které je posléze možno ve hře dále upravovat).
Posléze se hráči začnou objevovat pokémoni- ty je možné chytat, k tomu je potřeba pokéball (různé typy pokémonů mají různou obtížnost na chycení).
Pokéballů není neomezené množství a další je možné získat navštěvováním pokéstopů na historických místech, sochách a zajímavostech. Z pokéstopů hráč může dostat prakticky jakýkoliv herní předmět- kromě pokémona - například ale vajíčka, které lze posléze dát do herního inkubátoru a za pomocí nachozených kilometrů se dříve, či později vylíhnou nové pokemoni.
Součástí hry, i když ne tím hlavním, jsou souboje, které na takzvaných gymech (po dosáhnutí 5 úrovně si hráč vybírá z 3 týmů Mystic, Valor a Instinct, když hráč bitvu vyhraje- v případě obsazení nepřátelským týmem - a umístí na gym svého pokémona, hráč dostává odměnu v podobě pokécoinů - měna, která se používá v herním obchodě s předměty)
Relativní novinkou jsou tzv. raidy, které se rozlišují dle ruzných úrovní obtížnosti (1-5) Na gymu se napřed objeví vajíčko, které má hodinový odpočet, který jakmile uběhne, vylíhne se pokémon. Buď to jsou pokémoni, které lze ve hře získat klasicky, nebo to jsou speciální pokémoni, které ve volné hře nenajdete. Jakmile se vylíhne pokémon, začíná mu 45 minutový odpočet - po tuto dobu je s ním možné bojovat. Raidy o lvl 1-3 zvládne dobře připravený hráč sám. Na pokémona, který je ve vajíčku o levlu 4 nebo 5, už musí být více hráčů. Raid level 5 - zde jsou pouze legendární pokémoni z různých generací, které se pravidelně obměňují. Čím lepší pokémony hráč má, tím snazší je pro něj v raidech bojovat. Na legendární pokémony je třeba cca 5-8 lidí - záleží na úrovních hráčů (lze však i ve dvou-třech, pokud jsou silní hráči). Jakmile je boj ukončen, hráč získá pokébally a snaží se pokémona chytit. Chycení není podmíněné. V srpnu 2020 Niantic na Twitteru oznámil, že raidy 2 a 4 úrovně již ve hře nejsou.[1]
Za to vše se samozřejmě hráči střádají body a zkušenosti, které hráče posunují na další úrovně.[2]
Generace
Dohromady je ve hře 5 generací pokémonů. V první generaci (Kanto) je 151 pokémonů a ve druhé generaci (Johto) přes 90. V říjnu roku 2017 (na Halloween) vyšla menší část generace (5 pokémonů) číslo 3. Doplněna byla postupně a stále někteří pokémoni chybí. Celkem se ve třetí generaci nachází 134 pokémonů. V říjnu roku 2018 vyšla 4. generace (Sinnoh) a v lednu 2019 5. generace (Unova).
Hra po spuštění
Při vydání bylo stažení této videohry omezené a v Česku nebylo možné oficiálně hru stahovat, byla přístupná jen v USA, na Novém Zélandu a v Austrálii. Později se objevily způsoby, jak tyto problémy obejít, a Androidí verze se objevila k dispozici na Google Play. Od 16. července 2016 lze si již ověřeným způsobem hru do telefonu nainstalovat jak v případě systému Android, tak i systému iOS.
Nintendu se díky tomuto hernímu experimentu vzápětí po uvedení trojnásobně zvedla hodnota akcií.
Nikdo navíc nečekal tak obrovský úspěch[zdroj?] a po spuštění hry se objevily zásadní pády aplikace, protože servery na takové přetížení nebyly připraveny.
Hra týden po svém spuštění předběhla v počtu aktivních uživatelů například sociální síť Twitter nebo Tinder.[3][4]
Předměty (itemy)
Ve hře samotné se vyskytují tzv. Itemy- tedy různé hermí předměty.
- Pokébally- slouží k chycení a uchování pokémonů, základní jsou červené, dále jsou ve hře ještě modré (great ball) a žluto-černě pruhované (ultra ball)- lepší pokéball usnadňuje chycení pokémona a také zaručuje větší šanci, že pokémon z pokéballu nevyskočí a neuteče
- Lure - „vábnička“- vábí pokémony ke speciálním místům v herním světě (pokéstopu, tj. místo, kde lze herní předměty získávat)
- Incense- láká pokémony k danému hráči, který tento předmět aktivuje
- Potions (lektvary) - "Potion" má léčivé vlastnosti a vrátí zraněnému pokémonovi životy (pokud je nemá na nule). 4 typy: Normální "Potion", doplňuje 20 životů, "Super Potion", který doplňuje 50 životů, "Hyper Potion", doplňuje 200 a "Max Potion", který vyléčí pokémona na jeho maximální počet životů.
- Revive - krystaly, které oživují poražené pokémony, existují 2 typy: základní "Revive", který a přidá mu polovinu životů z jejich maximálního počtu životů a "Max Revive", který zároveň s oživením pokémona plně vyléčí.
- Berry (berries)- jsou různé dobrůtky pro pokémony, např. maliny, uklidní pokémona a zesnadňují jeho chycení
- Camera- fotí pokémona v modu Chytání.
- Lucky Egg- na 30 minut způsobí danému hráči dvojnásobek zkušeností.
V 2. generaci byli přidány nové Itemy:
- Nové Razz Bery: Nanab Berry (uklidní pokémona),Pinap Berry (zdvojnásobí candy za chycení pokemona)
- Evoluční itemy: Do hry byly přidány evoluční itemy, které se dají použít ve speciálních případech pro vývinutí pokémona na další stádium (někteří pokémoni vyžadují tento speciální předmět).
Rozdělení itemů+na jakého pokémona je ten item:
- Up-grade : Porygon->Porygon2
- Dragon scale : Seadra->Kindgra
- Kings rock : Poliwril->Politoed
- Kings rock : Slowpoke->Slowking
- Sun stone : Sunkern->Sunflora
- Sun stone : Gloom->Bellossom
- Metal coat : Onix->Steelix
- Metal coat : Scyther->Scizor
V ostatních zařízeních
Jiná zařízení než mobil na kterých se dá Pokémon GO také hrát.
Pokémon Go Plus
Pokémon Go Plus je zařízení vyvinuté speciálně pro hru Pokémon Go. Je kompatibilní s iPhone od verze 5 a se zařízením Android 4.4–6.0. S Pokémon Go Plus se dají vybírat pokéstopy a dají se chytat pokémoni. Ale nemůžete s ním bojovat proti ostatním hráčům (na to musíte mít mobil).[5]
Apple Watch
23. 12. 2016 vývojáři Pokémon Go vydali aplikaci na Apple Watch která se dá stáhnout zdarma. Dají se v ní vybírat pokémoni taky se vám v ní otevírají vajíčka a informuje vás o nejbližším pokémonovi ale samotné chytání nebo souboje se již musejí provádět na mobilu.
Přijetí a prodeje
Ocenění
Na udílení videoherních cen The Game Awards za rok 2016 získal Pokémon Go první místo v kategoriích Nejlepší hra na mobil/handheld a Nejlepší rodinná hra.[6]
Kritika a incidenty
Ruský blogger zaměřující se na hru Pokémon Go Ruslan Sokolovskij se natočil na video při hraní této hry v ruském pravoslavném chrámu, čímž si vysloužil trestní stíhání za extremismus a urážení citů věřících. Sokolovskij to komentoval takto: „Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov Pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s telefonem v kostele, kde jsem nijak nerušil.“ Soud v Jekatěrinburgu Sokolovského odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři a půl roku.[7]
Odkazy
Reference
- https://twitter.com/niantichelp/status/1298779086332993536. Twitter [online]. [cit. 2020-10-18]. Dostupné online. (Anglicky)
- Video Pokémon GO: Vyzkoušeli jsme hru s rozšířenou realitou [online]. 2016-07-10 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. (česky)
- Hra Pokémon Go je už používanější než Tinder a brzy předběhne i Twitter. www.m-journal.cz [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online.
- V čem tkví tajemství úspěchu Pokémon Go? Nintendo se otevřelo světu. iDNES.cz [online]. 2016-07-13 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online.
- Catch Pokémon in the Real World with Pokémon GO!. www.pokemongo.com [online]. [cit. 2016-12-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-07-10.
- PLECHÁČEK, David. Známe vítěze The Game Awards 2016 [online]. Hrej.cz, 2016-12-02 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online.
- Ruský blogger dostal podmínku za lov pokémonů v kostele. Urážel Ježíše, Mohameda i věřící [online]. Respekt, 2017-05-12 [cit. 2017-05-13]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Pokémon Go na Wikimedia Commons
- Oficiální web (Niantic) (anglicky)
- Pokémon GO na oficiálním webu Pokémon (anglicky)