Kód signalizačního bodu

Kód signalizačního bodu (Point Code (PC), Signalling Point Code (SPC)), je adresa signalizačního bodu používaná protokolem Message Transfer Part level 3 (MTP-3) v síti SS7.

Signalizační systém č. 7
OSI vrstva SS7 protokoly
Aplikační TCAP, MAP, IS-41, INAP, CAP

TUP, ISUP, BSSAP

Síťová SCCP, SIGTRAN (IP7)

MTP Level 3

Linková MTP Level 2
Fyzická MTP Level 1

PC může být použit i v adresách protokolu Signalling Connection Control Part (SCCP).

Použití

Čísla PC slouží ke směrování zpráv v signalizační síti – mají v SS7 sítích podobnou funkci jako IP adresy v Internetu. Na rozdíl od IP adres nejsou PC celosvětově unikátní a dokonce mohou mít v různých zemích a sítích různou délku. Proto umožňují směrování zpráv pouze v rámci jedné sítě. Pro mezinárodní směrování zpráv se používají adresy Global Title protokolu Signalling Connection Control Part (SCCP).

Signalizační bod, který propojuje dvě sítě, má dvě čísla PC – každé přitom může mít jiný formát (například u signalizačního bodu, který propojuje ANSI síť s mezinárodní sítí). Druh sítě se rozlišuje pomocí dvou nejvýznamnějších bitů prvního bytu v MSU, tak zvaného Service Information Octet; tyto bity se označují Network Indicator (NI).

MTP-3

Zprávy protokolu MTP-3 (message signal unit – MSU) obsahují tak zvaný routing label, jehož součástí je DPC (Destination Point Code) – PC příjemce (kód cílového bodu místa určení) a OPC (Originating Point Code) – PC odesilatele (kód bodu vzniku signalizační zprávy).

SCCP

Adresa volaného (Called Party Address – CdPA) a volajícího (Calling Party Address – CgPA) v protokolu SCCP mohou kromě Global Title obsahovat i Point Code. Jeho přítomnosti v každé z adres indikuje příznak Signalling Point Code Indicator v poli Address Indicator.

Formáty

Podle standardů platných v jednotlivých zemích existují následující délky PC:

  • podle ITU standardu v mezinárodních sítích a ve většině ostatních států jsou PC 14bitové[1]
  • v zóně 1 (USA, Kanada a některé země Karibiku) mají PC podle ANSI standardu 24 bitů[2]
  • Číně mají PC 24 bitů
  • v Japonsku jsou PC 16bitové

14bitové PC se zapisují jako jedno desítkové číslo, jedno šestnáctkové číslo nebo po složkách. Tyto složky mají v různých sítích různé počty bitů. Mezinárodní PC (International Signaling Point Code – ISPC) používají formát 3-8-3 (3 nejvýznamnější bity, 8 středních bitů a 3 nejméně významné bity)[3].

V České republice se používají 14bitové PC podle ITU-T standardů. Způsob jejich zápisu ale závisí na konkrétní síti[4].

U protokolu MTP-3 jsou oba ITU PC uloženy spolu se 4bitovým SLS/SLC (Signalling Link Selection / Signalling Link Code) ve 4 oktetech (14 + 14 + 4 = 32 bitů); u protokolu SCCP zabírá každý PC dva oktety (pokud je přítomen).

24bitové PC mohou být zapsány jako jedno desítkové číslo, jedno šestnáctkové číslo nebo ve formátu 8-8-8 (číslo sítě-číslo podsítě-číslo signalizačního bodu). Jak u protokolu MTP-3, tak u SCCP je každý ANSI Point Code uložen ve třech po sobě jdoucích oktetech; v prvním je číslo signalizačního bodu, ve druhé číslo podsítě, ve třetím číslo sítě.

Protokol M3UA má pro každý PC (tj. OPC a DPC) vyhrazeny 4 byty, z nichž první 1 až 2 byty jsou nevyužity a hodnota PC je uložena ve 3 (ANSI, Čína) nebo 2 (ITU, Japonsko) zbývajících bytech.

Zkratky

  • OPC Originating Point Code
  • DPC Destination Point Code
  • ISPC International Signaling Point Code – PC v mezinárodní signalizační síti podle ITU-T doporučení Q.708[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Point code na anglické Wikipedii.

  1. ITU-T doporučení Q.704, Message Transfer Part
  2. ANSI T.111.4/2000, Message Transfer Part
  3. ITU-T doporučení Q.708 Assignment procedures for international signalling point codes
  4. Číslovací plán signalizačních bodů signalizačních sítí signalizačního systému č.7

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.