Poetika

Poetika je:

  • nauka o výstavbě a formálním tvaru nějakého uměleckého (zvl. literárního) díla;
  • souhrn uměleckých zásad a prostředků (před)určující styl tohoto díla;
  • kniha, příručka, ve které jsou tyto zásady vysvětleny (např. Aristotelova kniha Poetika).


Poetika jako věda

Jakožto nauka o tvaru díla je poetika jednou ze subdisciplín literární vědy. V rámci literární vědy se jedná o disciplínu nejstarší (Aristotelova Poetika), z níž se literární věda jako taková de facto vyvinula. Od poetiky se současná literární věda liší důrazem na pragmatiku díla, otázky epistemologické a obecně estetické a sémiotické, tj. problémy, kterými se literární věda začala zabývat až v novověku, zvl. ve 20. století (a v něm pak především v souvislosti s tzv. "pragmatickým obratem" ve filosofii.

Předmět vědy

Poetika zkoumá a popisuje zvláště kompozici (vnější a vnitřní gradaci, typy začátků a konců), jazykovou rovinu (zvl. lexikum a styl), horizontální (nadpis, motto, dedikace) a vertikální členění textu aj. Do jisté míry můžeme jako součást poetiky chápat i jiné subdisciplíny: versologii, ka|metriku], prozódii aj. Poetika má blízko k subdisciplínám lingvistickým, s nimiž se často kryje (např. stylistika).

Poetika jako souhrn zásad a prostředků

Druhý význam pojmu poetika, tj. souhrn uměleckých zásad a prostředků díla, má význam širší než literárněvědný. Můžeme hovořit o poetice všech uměleckých druhů (např. poetika obrazu, filmu, sochy, hudebního díla atd. ...), ale i např. také o poetice jevů či dějů mimo oblast umění (poetika módy).

Oba významy slova poetika jsou úzce provázány (jsou komplementární).

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.