Pockelsův jev

Pockelsův jev též Pockelsův efekt je elektrooptický jev. Byl objeven v roce 1893 Friedrichem Carlem Alwinem Pockelsem. Jedná se o efekt, kdy se index lomu mění úměrně přiloženému elektrickému poli. V případě přímé úměry hovoříme o lineárním elektrooptickém jevu a v případě kvadratické závislosti hovoříme o kvadratickém elektrooptickém jevu též Kerrově jevu. Pockelsův efekt pozorujeme u necentrosymetrických prostředí, kdežto Kerrův u centrosymetrických prostředích. Pockelsova jevu se využívá v elektrooptických modulátorech, závěrkách i při konstrukci fázových destiček.

Pockelsova cela je zařízení, které využívá Pockelsova jevu. Jedná se o elektro-optický modulátor světla. Skládá se z opticky anizotropního materiálu jako např. (KDP, ADP, LiNbO3), na který je pomocí elektrod přivedeno napětí. V závislosti na poloze přiložení elektrického pole se uplatňuje příslušný podélný či příčný elektrooptický jev.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.