Využití počítačů ve výuce

Využití počítačů ve výuce se začíná prosazovat od 80. let 20. století. V devadesátých letech došlo v České republice po otevření západních hranic k masovému rozšíření počítačů ve školách a k jejich propojování do počítačových sítí, které umožňují sdílet technické prostředky a zpřístupnit každému připojení k Internetu. Pro účely vzdělávání je snadná dosažitelnost informací z celého světa mimořádně přínosná.

Ve škole se výuka s využitím počítačů obvykle soustřeďuje do počítačových učeben, tedy učeben speciálně vybavených počítači a dalšími technickými prostředky.

Počítačová učebna

Požadavky na počítačovou učebnu se liší podle toho, jaké předměty se v učebně mají vyučovat. Pokud jde o informatiku a práci s počítačem obecně, bude spíše důležitější výkon počítačů a aktuálnost programového vybavení. Naopak v případě výuky cizích jazyků bude důraz kladen na multimediální vybavení – sluchátka, reproduktory, mikrofony a výukové programy. Projektor je velkým přínosem pro všechny činnosti, kdy je nutné předvést žákům postup. Projektor doplněný o reprosoustavu lze rovněž využít k promítání filmů či prezentací a projektů studentů.

Existují tři hlavní možnosti uspořádání počítačů v učebně:

  • Učebna ve tvaru U – učitel uprostřed. Žáci dobře vidí na učitele, za katedrou může být umístěno plátno a projektor. Učitel však nemá kontrolu nad všemi žáky, musí obcházet celou třídu.
  • Učebna ve tvaru U – učitel chodí okolo stěn. Učitel má dobrý přehled o tom, co žáci dělají, žáci však nevidí na učitele, při výkladu a případném použití projektoru se musejí otáčet a hůře se jim opakuje to, co učitel ukazuje.
  • Učebna v řadách lavic. Žáci dobře vidí na učitele, mohou pohodlně sledovat výklad. Pokud učitel přejde do zadní části učebny, má dobrý přehled o tom, co žáci dělají.

Další možné uspořádání počítačů v učebně:

  • Uspořádání počítačů kolmo k tabuli. Výhody: do učebny lze umístit velký počet počítačů, časté využití v prostorově malých učebnách, jednoduchá instalace kabelových rozvodů. Nevýhody: žáci jsou k učiteli natočeni bokem, žáci se musí natáčet k tabuli, učitel nemá přehled o činnosti žáků (nevidí na všechny monitory).
  • Uspořádání do obdélníku uprostřed učebny. Výhody: dobrý přehled učitele o činnosti žáků, snadný přístup učitele k pracovištím žáků. Nevýhody: někteří (většina) žáci jsou k učiteli natočeni bokem nebo zády, při sledování plátna nebo tabule se musejí někteří (většina) žáci otáčet.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.