Plynojem
Plynojem je stavba sloužící k uskladňování technických plynů, obvykle válcového nebo kulového tvaru.
Běžně se používaly tři druhy plynojemů:
- Mokrý teleskopický plynojem – je tvořen válcovou nádobou, která je zdola otevřena a ponořena do vody. Plyn se jímá mezi vodní hladinu a nádobu, která se podle potřeby tlakem plynu vynořuje z vody. Jedná se o typ, stavěný již od počátku 19. století
- Suchý plynojem – je tvořen válcovou nádobou, která je zdola uzavřena a uvnitř je vybavena pístem, který se může volně pohybovat nahoru a dolů. Plyn se jímá mezi dno nádoby a píst, který se podle potřeby tlakem plynu zvedá nebo klesá. Suchý plynojem byl vynalezen německou firmou MAN v roce 1915. Příkladem suchého plynojemu byl plynojem v Praze – Michli (shořel v roce 1961) nebo v Ostravě – Vítkovicích
- Tlakový plynojem – nádoba je obvykle kulová, plyn je jímán pod vysokým tlakem. Nejstarší plynojem tohoto typu v ČR tvoří dominantu pražské Libně.
Mohutné plynojemy byly součástí průmyslových areálů a městských aglomerací zhruba od druhé poloviny 19. do druhé poloviny 20. století. Sloužily především k jímání svítiplynu, kterým se v té době osvětlovaly ulice i domácnosti. Dnes jsou jejich stavby buď rozebrány, nebo slouží pro jiné účely (bydlení, muzea).
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu plynojem na Wikimedia Commons
- http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-ztraceneho-casu/201324246000271-o-dvou-prazskych-plynojemech/
- Galerie plynojem na Wikimedia Commons
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.