Plazmosféra

Plazmosféra nebo vnitřní magnetosféra je oblast zemské magnetosféry skládající se z nízkoenergetického plazmatu. Nachází se nad ionosférou. Vnější hranice plazmasféry je známa jako plazmopauza, která je definována řádovým poklesem hustoty plazmatu. Plazmosféra byla objevena v roce 1963 Donem Carpenterem analýzou vlnových údajů z VLF whistler. Tradičně byla plazmosféra považována za dobře vychované studené plazma s částicovým pohybem zcela dominujícím geomagnetickému poli, a proto korotujícím se Zemí.

V roce 2014 satelitní pozorování z družice THEMIS ukázaly, že se mohou vytvořit hustotní nesrovnalosti jako jsou plumy[1]. Bylo také prokázáno, že plazmosféra se nemusí vždy otáčet spolu se Zemí. Plazma v magnetosféře má mnoho různých úrovní teploty a koncentrace. Nejchladnější magnetosférické plazma je nejčastěji k nalezení v plazmosférických oblastech podobných koblihám obklopujícím Zemi. Ale plazma z plazmosféry může být detekováno v celé magnetosféře, protože se může pohybovat kolem elektrického a magnetického pole. Údaje shromážděné dvěma Van Allenovými sondami ukazují, že plazmosféra také omezuje vysoce aktivní ultrarelativistické elektrony kosmického a slunečního původu od dosažení nízké oběžné dráhy a povrchu planety.[2][3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plasmasphere na anglické Wikipedii.

  1. NASA's THEMIS Discovers New Process that Protects Earth from Space Weather [online]. NASA, March 6, 2014 [cit. 2017-04-11]. Dostupné online. (anglicky)
  2. http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-star-trek-invisible-shield-electron-van-allen-radiation-belts-20141126-story.html
  3. http://newsoffice.mit.edu/2014/plasma-shield-against-harmful-radiation-1126
  • Carpenter, D. L., Whistler evidence of a 'knee' in the magnetospheric ionization density profile, J. Geophys. Res., 68, 1675–1682, 1963.
  • Nishida, A., Formation of plasmapause, or magnetospheric plasma knee, by combined action of magnetospheric convections and plasma escape from the tail, J. Geophys. Res., 71, 5669, 1966.
  • Sandel, B. R., et al., Extreme ultraviolet imager observations of the structure and dynamics of the plasmasphere, Space Sci. Rev., 109, 25, 2003.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.