Plískavice tmavá

Plískavice tmavá (Lagenorhynchus obscurus) je malý kytovec žijící v pobřežních vodách jižní polokoule, v jižní části Atlantského a Tichého oceánu a v Indickém oceánu.

Plískavice tmavá
Plískavice tmavá
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídaživorodí (Theria)
Infratřídaplacentálové (Eutheria)
Řádkytovci (Cetacea)
Čeleďdelfínovití (Delphinidae)
Rodplískavice (Lagenorhynchus)
Binomické jméno
Lagenorhynchus obscurus
Gray, 1828
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tělo

Plískavice tmavá je na hřbetní straně těla převážně tmavošedá až modročerná, na spodní straně světle šedá až bílá. Tyto plochy jsou od sebe odděleny zužujícím se šedým pruhem od obličeje přes boky až skoro k bázi ocasu. Hlava má rovný profil zvedající se postupně od zobáku k dýchacímu otvoru. Měří 1,7 – 2,1 m a váží 70 – 85 kilogramů.

Složitá kresba

Plískavice tmavá má na těle složitou kresbu v barvě modročerné, tmavě šedé, světle šedé a bílé. Černé pysky a špička zobáku jsou charakteristické rozeznávací znaky.

Výskyt

Tento druh se vyskytuje ve třech poddruzích, které jsou koncentrovány zejména kolem Jižní Ameriky, jižní Afriky a Nového Zélandu. Vyhledává vody s teplotou 10–18 °C a hluboké méně než 200 metrů.

Seskupení

Seskupení plískavic tmavých se rychle mění, pokud jde o velikost i složení; skupiny obsahují 2-1000 zvířat. Ve skupinách se často zvyšuje tendence ke skákání nad hladinu, pronásledování kořisti a vzájemnému pošťuchování.

Potrava

Plískavice tmavá je čilá ve dne v noci. U Jižní Ameriky se živí ve dne rybami vytvářejícími hejna (např. sardelemi) a olihněmi; u Nového Zélandu konzumuje potravu hlavně v noci ve středních hloubkách.

Ochrana

Podobně jako mnozí kytovci se nachází plískavice tmavá v nebezpečí, neboť pronásleduje svou houfující se potravu do sítí, které lidé vpouštějí do moře, aby lovili tytéž ryby. Když se plískavice do sítí zaplete a nemůže plavat a náležitě dýchat, brzy se utopí. Tento druh se také loví blízko pobřeží Peru na maso, které se používá jako návnada na lov ryb nebo jako potrava pro lidi.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]

Literatura

  • BURNE, David. Zvíře. Překlad RNDr. Jiří Šmaha. Praha: Euromedia group - Knižní klub, 2001. 624 s. ISBN 80-242-0862-8.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.