Pinka v Altenbergu

Pinka v Altenbergu je poklesová propadlina, která vznikla v důsledku těžby cínu. K prvnímu propadu došlo na místě už roku 1545. Další propady následovaly v letech 1578, 1583, 1587 a 1619. I přesto pokračovala živelná těžba cínu až do celoplošného propadu vyrubaného prostoru, ke kterému došlo dle kronikového záznamu 24. ledna 1620. Vznikla tím pinka o velikosti 2 ha.

Pinka v Altenbergu, v pozadí hora Geisingberg

Po propadu probíhala těžba i přes počáteční obtíže dál. Dobývací práce a odtěžování rubaniny byly totiž prováděny spodem, metodou tzv. mlýnkování. Od roku 1976 docházelo k dodatečné těžbě pevného vrchlíku žíly metodou tzv. mezipatrového závalu. Explozí trhaviny byly na dně pinky způsobovány mezipatrové závaly, které byly zespoda odtěžovány za pomoci trychtýřů, které se nalézaly v hloubce 230 metrů. Dobýváním závalem podetáže docházelo k přirozenému prolamování vrstev, což se projevovalo až na povrchu. Pinka se tím rok od roku zvětšovala, až na dnešních 12 ha. V současnosti je pinka 400 metrů široká a 130 metrů hluboká.

K ukončení těžby v Altenbergu došlo roku 1991. Přístup k pince je možný pouze s průvodcem.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.