Perforace ušního bubínku

Perforace ušního bubínku je úraz ušního bubínku, při kterém se na ušním bubínku udělají trhliny nebo se protrhne.

Příčiny

Nejčastěji perforaci ušního bubínku způsobuje příliš silný hluk, k tomu, aby se udělaly trhliny na ušním bubínku stačí už 120 dB[1] Další příčinami mohou být strkání předmětů do ucha (může se stát i při neopatrném čištění ucha k tomu určenými tyčinkami), náraz do hlavy, zánět středního ucha nebo nedostatečné vyrovnávání tlaku mezi středním uchem a zvukovodem, což se může stát při letu letadlem (stoupání, klesání) nebo potápění.

Příznaky

Nejdříve nastane náhlá, prudká silná bolest v uchu, následně z ucha vytéká bílý až krvavý výtok a poté se zhoršuje nebo úplně zmizí sluch, po prasknutí může být i závrať. Z ucha hnis vytéká i několik dní po poškození ušního bubínku a také mohou být pocity tlaku v uchu a zvonění v uchu (tinnitus). Bolest po poškození ušního bubínku přetrvává po dobu léčby.

Léčba

Po prasknutí nebo natržení ušního bubínku často dojde ke zhojení během několika týdnů až měsíců,[2] a to i pokud se nijak neléčí. Kontrola u lékaře je však velmi žádoucí. Možné jsou komplikace jako třeba infekce, pokud se přes díry v bubínku dostane voda dovnitř do ucha a proto je velmi nutné, aby se důkladně dávalo pozor, aby se do ucha po dobu hojení nedostala voda, také je zakázáno jakékoliv čištění ucha bez porady s lékařem a je také třeba opatrně smrkat. Pokud se ušní bubínek hojí pomalu, může lékař na okraj ušního bubínku nanést speciální roztok, který podporuje a zrychluje růst buněk. V závažnějších případech se může ušní bubínek opravit chirurgicky (tympanoplastie). Sluch se obvykle po zhojení zlepší na původní úroveň, ale u závažnějších případů nebo po komplikacích i u lehčích případů může zůstat trvalé poškození sluchu nebo v nejhorším případě hluchota. Pokud se ušní bubínek zcela nezhojí, musí se poté už natrvalo dávat velký pozor při čištění ucha a bránit tomu, aby se k ušnímu bubínku dostala voda.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Perforated eardrum na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

ceskaordinace.cz

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.