Pankádž Mišra

Pankádž Mišra (* 1969 Džhánsí) je indický spisovatel a publicista.

Pankaj Mishra
Narození9. února 1969 (53 let)
Džhánsí
Povoláníautor, novinář, literární kritik a spisovatel
Alma materUniverzita v Iláhábádu
Jawaharlal Nehru University
OceněníWindham–Campbell Literature Prizes (2014)
Lipská knižní cena (2014)
společník Královské literární společnosti
oficiální stránka
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vystudoval obchod na Iláhábádské univerzitě a anglickou literaturu na Néhrúově univerzitě, pak se usadil ve vesnici Mašóbra ve státě Himáčalpradéš.

Začínal jako literární kritik, v roce 1995 vydal cestopis Butter Chicken in Ludhiana a v roce 2000 autobiografický román The Romantics, za který dostal cenu Los Angeles Times pro nejlepší debut.

Značný ohlas měly jeho eseje, v níž se zabývá kořeny společenské krize západního světa. Vnesl do debaty perspektivu obyvatel třetího světa, kteří se nepodíleli na vzestupu euroatlantické civilizace a proto nesdílejí její hodnoty. Všude na světě podle něj přibývá lidí, kteří se nedokáží prudkým změnám ve společnosti přizpůsobit a reagují odmítáním společenského řádu jako celku, což vede k vzestupu antisystémových politických hnutí.[1] U nových asijských velmocí vidí Mišra podobnou mentalitu, která vedla Německo k rozpoutání obou světových válek – snaha využít ekonomický a vojenský vzestup k pomstě za dlouhá léta strávená v marginálním postavení.[2] Svůj pohled vyložil v knihách From the Ruins of Empire: The Intellectuals Who Remade Asia a Age of Anger: A History of the Present. Přispívá do periodik The New York Times, London Review of Books, The Guardian, The New Yorker, Financial Times, New Statesman a The Wall Street Journal.

V roce 2008 byl zvolen členem londýnské Královské literární společnosti a v roce 2012 byl zařazen na seznam Nejvýznačnější světoví myslitelé podle časopisů Prospect a Foreign Policy. V roce 2014 byl na Yaleova univerzita oceněn Windham–Campbell Literature Prizes a na Lipském knižním veletrhu cenou za evropské porozumění.

Reference

  1. Dobu Trumpa a brexitu vysvětluje historie osvícenských odpadlíků od Pankádže Mišry. Radio Wave [online]. 2017-05-24 [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. (česky)
  2. LINDNER, Tomáš. Kořeny vzteku. Týdeník Respekt [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.