Palác arménských arcibiskupů (Lvov)

Palác arménských arcibiskupů je administrativní a obytná budova, bývalá rezidence arménských arcibiskupů. Nachází se v historickém centru Lvova, na Arménské ulici, vpravo od Zvonice. V rámci komplexu staveb Arménské katedrály má status architektonické památky národního významu.

Palác arménských arcibiskupů, Lvov
(Палац вірменських архієпископів, Львів)
Účel stavby

palác arménských arcibiskupů

Základní informace
Slohrenesance
Výstavba17. - 18. století
StavebníkArménské církevní bratrství
Současný majitelArménská apoštolská církev
Poloha
Adresaulice Arménská 7 (vpravo od Zvonice), Lvov, Ukrajina Ukrajina
UliceArménská ulice
Souřadnice49°50′35,3″ s. š., 24°1′51,68″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Budova paláce arménských arcibiskupů byla postavena na konci 17. století na příkaz arcibiskupa Vartana Gunanjana. Jeho nástupce, arcibiskup Jakub Augustynovicz, po požáru v roce 1778 palác přestavěl a rozšířil. V roce 1802 provedl další rekonstrukci arcibiskup Jan Szimonovicz, který budovu opět rozšířil a vystavěl v ní kapli. Součástí paláce byla také knihovna, kancelář a archiv diecéze.

Do roku 1939 patřila budova paláce oficiálně ke kapitule Arménské katolické církve.

Boční vchod na Východní nádvoří
Detail ozdoby okna v přízemí

Popis

Dům je zděný, omítnutý, půdorys je ve tvaru písmene L, na východní straně uzavírá Východní (Kryštofovo) nádvoří Arménské katedrály. Přední fasáda, směřující k Arménské ulici, je dvoupodlažní, se čtyřmi okny, zadní fasáda je třípodlažní, s dřevěnými verandami a krytým schodištěm. Přední fasáda je rozčleněna vodorovnými pásy a na úrovni druhého patra - svislými s prázdnými plochami mezi okny. Fasáda končí vlnitým štítem, v jehož tympanonu je reliéf s erbem arménských arcibiskupů.

Okna jsou pravoúhlá, v přízemí se částečně zachovala původní kamenná výzdoba oken, která se skládá z rovných nadokenních rámů s ozdobou pozdně gotických kamenných rozet se čtyřmi okvětními lístky, triglyfů a metopů, a vyřezávaných okenních rámů.

Na Východní nádvoří vede postranní vchod, kde se zachoval i původní portál zdobený svislými žlábky.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Палац вірменських архієпископів (Львів) na ukrajinské Wikipedii.

Literatura

  • Липка Р. М. Ансамбль вулиці Вірменської. — Льв. : Каменяр, 1983. — 110 с. — 16000 прим.
  • Смірнов Ю. Вірменський катедральний собор у Львові. — Льв. : ФОП Смірнов Ю. М, 2011.
  • Мельник Б. В. Вулицями старовинного Львова. — 3-тє. — Льв. : Світ, 2006. — 272 с. — (Історичні місця України) — 10000 прим.
  • Мельник І. В. Львівське Середмістя: всі вулиці, площі, храми й кам'яниці. — Льв. : Апріорі, 2011. — Т. V. — 320 с. — (Львівські вулиці і кам'яниці) — 1000 прим.
  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР / Жариков Н. Л., Логвин Г. Н. — К. : Будівельник, 1985. — Т. 3. — 8000 прим.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.