Ostrva

Ostrva je nevýrazný, ale velmi hojně navštěvovaný tatranský vrchol, který se nachází v okrese Poprad (Prešovský kraj, Slovensko). Tvoří široký závěr jihozápadního hřebene, ve kterém dominuje Končistá. Krásný výhled do Mengusovské doliny, na skupinu Vysoké a do doliny Zlomísk. Červená značka - Tatranská magistrála - vede na Sedlo pod Ostrvou, z něj si mnozí turisté odskočí na vrchol nápadným krátkým, ale neznačených chodníkem. Prvními návštěvníky byli pytláci a lovci kamzíků. První stezka na vrchol byla vybudována z Vyšných Hágů roku 1886, stezku vybudoval Uherský Karpatský spolek. Název "Ostrva" rozumí dřevěnou konstrukci na seno, obvykle trojnožku z klád. Pod západními srázy leží Symbolický hřbitov obětem Tater.

Ostrva
Ostrva, serpentiny magistrály do sedla p. O., vpravo dole světlejší Galéria Ostrvy

Vrchol1984 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovensko Slovensko,
PohoříVysoké Tatry
Souřadnice49°8′58″ s. š., 20°5′19″ v. d.
Ostrva
Prvovýstup1895, Ferenc Dénes
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Topografie

K Popradskému plesu a do Mengusovské doliny spadá strmými stěnami, na jihovýchod klesá pozvolna, s širokým pásmem kosodřeviny. Na severovýchodě sutinového hřebenu pokračuje na Tupou. Výrazným samostatným prvkem je Ihla v Ostrve (asi 1890 m vysoká, pouze horolezecky dostupná štíhlá věž (exponovaná II).

Přístupy

Galerie Ostrvy

Pohled z Ostrvy na Tupý hrb (ještě ne Tupá, pouze její předvrchol) a Klin, dole sedlo pod Ostrvou
Pohled na Ostrvy od Hincova plesa, Ihla v Ostrve v pravé části vrhá krátký stín

K horolezci nejvyhledávanějším tatranským terénům patří Galéria Ostrvy, kolmá stěna nedaleko Symbolického hřbitova. Využívána je typicky lezecky, po přelezení něco přes 100 m zajímavého terénu se obvykle nepokračuje na vrchol, ale slaňuje se či slézá. Nejtěžší cestou je "Posledný súd", klasifikace 9, patří k technicky nejnáročnějším na slovenské straně Tater.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ostrva na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • F. Kroutil, Vysoké Tatry pro horolezce, Olympia Praha 1974.
  • A. Puškáš, Vysoké Tatry - monografie, 5. díl, 1972.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.