Olduvai

Olduvai je název pro rokli na planině Serengeti v dnešní severní Tanzanii ve východní Africe. Je významná nálezy nejstarších hominidů, předchůdců moderního člověka. Proslavili ji zejména antropologové Louis Leakey a jeho manželka Mary Leakey.

Olduvai

StátTanzanie Tanzanie
Souřadnice2°59′0″ j. š., 35°21′ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Olduvaiská rokle

Popis místa

Kaňon má hloubku přibližně 100 metrů a na délku měří přes 40 km. Dříve se zde nacházelo jezero a v okolí byla hojná vegetace, která lákala spoustu živočichů a také hominidy. Sloužila jim k obživě a také jako útočiště.

Nálezy

V roce 1959 zde byly nalezeny pozůstatky australopithéků a Homo habilis (společně s kosterními pozůstatky jiných živočichů).[1]

Archeologové nalezli velmi jednoduché kamenné nástroje (především oldovanské pěstní klíny), které byly používány ke krájení masa, rostlin a jiných plodin. Dalším důležitým nálezem byly otisky chodidel hominidů (dvou dospělých jedinců a dítěte) objevené ve vrstvě staré 3,75 milionu let. Tyto pozůstatky našel Louis Leakey a jeho manželka Mary, kteří místo důkladně prozkoumali.

Odkazy

Reference

  1. Dějiny světa, Velká rodinná encyklopedie, Slovart, Praha, 2005

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.