Okáč voňavkový

Okáč voňavkový (Brintesia circe) je velký, suchomilný motýl z čeledi babočkovitých. Původním areálem výskytu jsou země kolem Středozemního moře, dlouhodobě ale proniká na sever, až do střední Evropy (Morava, jižní Slovensko).[1] Je zapsán v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých v ČR jako druh zranitelný[2], v současnosti však není ohrožený, neboť značně rozšiřuje areál výskytu v souvislosti s recentním oteplováním klimatu.

Okáč voňavkový
okáč voňavkový v přírodní památce váté písky
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďbabočkovití (Nymphalidae)
Podčeleďokáči (Satyrinae)
Rodokáč (Brintesia)
Binomické jméno
Brintesia circe
(Fabricius, 1775)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Velký motýl s rozpětím křídel 60 - 80 mm, často splývající s podkladem.[3] Základní barva křídel je tmavě hnědá až černá, přes oba páry křídel se táhne bílý pás, u samiček širší než u samců.[1] Ve špičce předního křídla se nachází hnědobílá skvrna, připomínající oko. Rubová strana předních křídel je podobná líci (oko je zde ale výraznější), rub zadních křídel je mramorovaně hnědošedý. Tělo motýla je černohnědé až černé.[1]

Životní cyklus

Okáč voňavkový obývá nížiny a teplé pahorkatiny, kde vyhledává lesostepi a křovinaté biotopy.[1] Má jednu generaci v roce.[4] Objevuje se za slunečného počasí od konce června do září (kdy potkáme zejména olétané samice).[3] Živnou rostlinou housenek jsou různé trávy, zejména jílek (Lolium) a sveřep (Bromus).[3] Housenky se objevují v září, na podzim se ukládají k přezimování v suché vegetaci a svůj vývoj dokončují až v červnu následujícího roku.[1]

Ohrožení a ochrana

Oproti minulosti již není ohroženým a postupně se vrací i do lokalit, kde nebyl dlouhou dobu pozorován.[zdroj?]

Reference

  1. HRABÁK, Rudolf. Kapesní atlas našich motýlů. 1. vyd. Praha: SZN ve spolupráci s SPN, 1985. S. 352.
  2. FARKAČ J., KRÁL D. & ŠKORPÍK M. [eds.] (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates. – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp.
  3. SEVERA, František; NOVÁK, Ivo. Motýli. 2. vyd. Praha: AVENTINUM, 2005. ISBN 80-86858-05-7. S. 212. (Česky)
  4. REICHHOLF, Josef H. Motýli. Čestlice: Rebo Productions CZ, 2004. ISBN 80-7234-310-6. S. 61. (Česky)

Odkazy

Literatura

  • BENEŠ J., KONVIČKA M., (eds). Motýli České republiky: rozšíření a ochrana. Praha: SOM, 2002. 857 s.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.