Oboulícní pletenina

Oboulícní pletenina (angl.: double face knitted fabric, něm.: RR-Maschenware) je plošná textilie se stejnou strukturou a vzhledem na lícní i rubní straně.

Oboulícní zátažná pletenina

Oboulícní hladká zátažná pletenina

se vyznačuje tím, že se na lícní i rubní straně střídají lícní a rubní sloupky. Na volně ložené zátažné pletenině jsou na obou stranách viditelná pouze lícní očka a v napnutém stavu oboustranně jen rubní očka [1]

Pletenina je má v příčném směru poměrně vysokou roztažnost. Nechá se párat jen od horního (naposled pleteného) konce, dolní konec je nepáratelný.

K výrobě oboulícní zátažné pleteniny jsou nutná dvě jehelní lůžka.

  • Na okrouhlém stroji je nad válcem se svisle uloženými jazýčkovými jehlami umístěn kotouč s jehlami pracujícími vodorovným směrem (viz Denninger) [2].
  • Na plochých strojích se tvoří očka na obou jehelních lůžkách společně. Lůžka jsou ve vodorovné, souběžné poloze, jehly obou lůžek se navzájem pohybují pod úhlem 90°, pohyb je vyvolán zámkem, který při průchodu tlačí na patky jehel (viz Weber/Weber str. 32).

Vazby zátažných pletenin a jejich použití

Z variant od okrouhlých strojů se vedle hladké vazby uvádí např. žebrová, chytová, žakárová a proužková. Použití: Vrchní ošacení, sportovní oděvy, ponožky, doplňky (límce, lemy).

Na plochých strojí se vyrábí nejčastěji šesti- a osmizámková, nopová a prolamovaná. Použití: Vrchní ošacení, bytové textilie (viz Pospíšil).

Oboulícní osnovní pletenina

Profil dvoulůžkového rašlu se 6 kladecími přístroji

U oboulícní osnovní pleteniny jsou na obou stranách viditelná lícní očka [3] Pletenina se dá zhotovit jen se dvěma jehelními lůžky.

  • Na rašlu nebo osnovním stávku vzniká vazba tak, že lůžka (přední / zadní) jsou střídavě v činnosti. V závislosti na druhu vazby jsou osnovní nitě pro každé lůžko podávány zvláštním kladecím přístrojem nebo jsou obě lůžka zásobována jedním přístrojem. Skoro všechny oboulícní pleteniny se zhotovují na rašlech.
  • Na kotonových strojích se sice dá zhotovit oboulícní pletenina (se dvěma jehelními lůžky navzájem kolmo postavenými), tato varianta však nemá žádný praktický význam (viz Weber/Weber str. 192).

Vazby osnovních pletenin a jejich použití

Osnovní pletenina v žebrové vazbě

Hladká vazba s rozdílnými kladecími přístroji pro přední a zadní jehelní lůžko se používá např. pro obalový materiál nebo na cévní protézy.

Pleteniny zhotovené s jedním kladecí přístrojem pro obě jehelní lůžka se obvykle používají na svetry nebo šály.

K variantám oboulícních vazeb patří např.: žebrová, nopová, filetová s použitím na vrchní ošacení a simplexová (z osnovních stávků), používaná na rukavice, technické úplety aj (viz Pospíšil).

Literatura

  • K.P.Weber/M.O.Weber: Wirkerei und Strickerei, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2004, ISBN 3-87150-792-X, str. 32 a 192–194
  • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981, str. 706–722
  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9, str. 599

Reference

  1. Definice oboulícní zátažné pleteniny: http://cz.texsite.info/Oboul%C3%ADcn%C3%AD_pletenina_z%C3%A1ta%C5%BEn%C3%A1
  2. Oboulícní okrouhlý stroj (německy): http://www.mayerandcie.com/de/home/ Archivováno 9. 7. 2014 na Wayback Machine
  3. Informace Svazu bangladéšského textil. průmyslu (anglicky): http://www.textiletoday.com.bd/magazine/april_2008/April_textileSavvy.html Archivováno 8. 8. 2014 na Wayback Machine
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.