Ožanka hroznatá

Ožanka hroznatá (Teucrium botrys) je drobná jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých. Je původní rostlinou v české květeně, patří zde ke vzácným, ohroženým druhům.

Ožanka hroznatá
Ožanka hroznatá (Teucrium botrys)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
PodčeleďAjugoideae
Rodožanka (Teucrium)
Binomické jméno
Teucrium botrys
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Detailní záběr na květ a listy; dobře je vidět břichatě vydutý kalich

Jednoletá, vzácně i dvouletá bylina, dorůstající výšek zpravidla 10–30 cm, s přímou, jednoduchou nebo větvenou lodyhou. Listy jsou vstřícné, dvojnásobně peřenosečně členěné, s celokrajnými úkrojky, na rubu jsou šedé a lepkavé. Celá rostlina je hustě žláznatě pýřitá a aromatická. Květy jsou oboupohlavné, zygomorfní; člení se na mírně dvoupyský trubkovitý kalich, který je u tohoto druhu na bázi vespodu břichatě vydutý, a růžově fialovou korunu charakteristického tvaru, kdy horní pysk je nápadně potlačený a jeho cípy přirůstají k pysku spodnímu, který se potom jeví jako pěticípý. Z korunní trubky vyčnívají čtyři tyčinky. Květy jsou uspořádány do lichopřeslenů po 2–4, které jsou podepřeny listům podobnými listeny, a ty dále do řídkého lichoklasu. Rostlina kvete od července do září až října, opylována je zpravidla hmyzem; plody jsou kulovité či obvejčité tvrdky. Rozmnožuje se výhradně generativně, ploidie druhu je 2n=32.[1][2][3]

Ekologie a rozšíření

Výrazně světlomilná a dosti teplomilná rostlina, rostoucí pouze na plně osluněných místech, většinou v podmínkách bohatých na vápník. Typicky se vyskytuje na stavnovištích jako jsou suché, výslunné, kamenité až štěrkovité stráně, vápnité osypy a pohyblivé sutě, náspy, vinice nebo suché trávníky na skalních výchozech, tedy místa s měllkými, vysychavými, zásaditými půdami.[3]

Celkový areál rozšíření zahrnuje západní, střední a jihovýchodní Evropu; na severu se vyskytuje po jižní Anglii a Polsko, na východě po západní Ukrajinu, na jihozápadě se vyskytuje ve Španělsku, udávána je také z Alžírska a Maroka.[4] V České republice se většina lokalit objevuje v termofytiku, hojnější je v Čechách, převážně v Českém krasu, Českém středohoří, na Křivoklátsku nebo na vápencových lokalitách v předhůří Šumavy. Na Moravě roste daleko méně, pouze na Květnici u Tišnova, v okolí Moravského Krumlova nebo Mikulova.[3] V Červeném seznamu ohrožených druhů ČR je řazena do kategorie C3, zákonem chráněna však není.[1]

Reference

  1. Teucrium botrys – ožanka hroznatá | Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné online.
  2. TEUCRIUM BOTRYS L. – ožanka hroznatá / hrdobarka strapcovitá | BOTANY.cz [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné online.
  3. ZELENÝ, V. Hejný, S., Slavík, B. (ed.): Květena České Republiky [Flora of the Czech Republic]. Vol. 3. Biologia Plantarum. 1995-12, roč. 37, čís. 4, s. 532–532. Dostupné online [cit. 2020-03-27]. ISSN 0006-3134. DOI 10.1007/bf02908833.
  4. Teucrium botrys L. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.