Nitrilotrioctová kyselina

Nitrilotrioctová kyselina (NTA), též chelaton I, je derivát kyseliny octové, vzhledem bílý krystalický prášek.

Nitrilotrioctová kyselina
Obecné
Systematický název 2,2′,2′′-nitrilotrioctová kyselina
Triviální název Chelaton I, NTA, N,N-bis(karboxymethoxy)glycin
Ostatní názvy 2-[bis(karboxymethyl)amino]octová kyselina
Sumární vzorec C6H9NO6
Identifikace
Registrační číslo CAS 139-13-9
Vlastnosti
Molární hmotnost 191,1 g/mol
Teplota tání 242 °C
Bezpečnost

GHS07

GHS08
[1]
Varování[1]
H-věty H302, H319, H351
P-věty P281, P305+P351+P338
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlastnosti

Roztoky jejích solí páchnou mírně po amoniaku, NTA se neprojevuje zápachem. Je to látka jedovatá, LD50 pro krysu činí přibližně 1 470 mg/kg živé váhy.[2] Ve vysokých koncentracích je toxická pro ledviny, v ještě vyšších množstvích u pokusných zvířat vyvolává nádorové bujení (karcinogenita).[2]

Využití

Velmi snadno tvoří soli, které jsou velmi často využívané v praxi. NTA je účinným chelatačním činidlem (s kovy tvoří chelátové komplexy – cheláty). Používá se v analytické chemii jako komplexační činidlo, stejně jako její soli a kovové komplexy. Má velké průmyslové využití, zejména v pracích prostředcích nebo jako koncentrovaný roztok. Tekutá změkčovadla vody obsahují nitrilotrioctan sodný.

NTA je díky relativně malé molekulové hmotnosti, dobré schopnosti vázání vápníku, hořčíku a dobré biologické odbouratelnosti velmi účinným chelatačním činidlem pro použití v čisticích prostředcích. Z důvodu podezření na karcinogenitu se používání NTA omezuje. V kosmetice téměř není využívána.[3] Ve většině přípravků pro neprofesionální uživatele je nahrazována sodnými solemi bezpečnějších chelatačních činidel GLDA (Glutamát N,N-diacetát sodný), MGDA (Methylglycinediacetát sodný) a dalšími.

Reference

  1. Nitrilotriacetic acid. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Guidelines for Canadian Drinking Water Quality: Guideline Technical Document – Nitrilotriacetic Acid (NTA) [online]. Government of Canada [cit. 2015-12-07]. Dostupné online.
  3. OPINION ON Trisodium nitrilotriacetate (NTA) [online]. Scientific Committee on Consumer Safety [cit. 2015-12-07]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.