Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi s.r.o. je církevní zdravotnické zařízení, které se nachází v části budovy kláštera alžbětinek v Praze 2. Provoz nemocnice navazuje na činnost kláštera alžbětinek Na Slupi založeného v 18. století.

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi s.r.o.
Barevná veduta kláštera alžbětinek, 2. polovina 18. století
Vznik1719
Typzdravotnické zařízení
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Účelvšeobecná nemocnice
SídloNa slupi 448/6, Praha 2-Nové Město, 128 00
PůsobnostPraha
ŘeditelRNDr. Karel Matyska, CSc.
Garant lékařské péčeMUDr. Ivana Doleželová, MBA
Oficiální webalzbeta.cz
Dřívější názevŠpitál u svaté Alžběty
IČO07579969 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Vstupní část nemocnice

Nemocnice byla založena 26. ledna 1722 zakládací listinou císaře Karla VI., v níž řádu alžbětinek povolil zakoupení novoměstského pozemku v místě zvaném Na Slupi pro výstavbu kláštera. Součástí kláštera měla být nemocnice, která by nabízela bezplatnou péči o nemocné ženy. Důvodem pro založení nové nemocnice byl nedostatek zařízení pro ošetřování nemocných po poslední morové epidemii. Zpočátku čítal špitál jen 6 a později 12 lůžek.

Autorem stavebního projektu kláštera s nemocnicí byl architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. V letech 1726–1732 byla s finanční podporou několik dam z českých šlechtických rodů (Thunů, Černínů, Valdštejnů, Schönkirchů a dalších) postavena budova kláštera a souběžná výstavba nemocnice byla zahájena 8. dubna 1728.

Dle duchovního hesla sester alžbětinek „Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili“ z Matoušova evangelia, dostávalo se nemocným jak tělesného ošetření také duchovního povzbuzení od řádových sester, lékaře a ranhojiče.

Nemocnice měla svého času prostorově největší nemocniční sál v Praze, přesahující dvě patra. Lékař nemocnice J. Lenz jej popsal takto: „Vzhled sálu činí spíše dojem mohutné lodi chrámové, neb umělecké obrazárny než síně utrpení a bolesti.“

Svého největšího rozkvětu nemocnice dosáhla ve 30. letech 20. století, kdy byla zmodernizována a stala se významným vědeckým a fakultním pracovištěm.

Po po nástupu komunistů k moci v roce 1948 byla nemocnice znárodněna, řádové sestry byly následně vystěhovány a internovány v Broumově. V roce 1957 byl zlikvidován velký sál a stavebně rozdělen na jednotlivé místnosti.

Budova nemocnice byla řádu navrácena v roce 1991, provoz byl však zprivatizován do soukromých rukou a skončil s miliónovými dluhy. V roce 2019 se po složitých jednáních podařilo sestrám alžbětinkám provoz odkoupit a získat tak zpět i provoz nemocnice.

Současnost

Církevní zdravotnické zařízení v současnosti už není určeno výhradně ženským pacientkám, ale poskytuje následnou lůžkovou péči pacientům z Prahy a okolí, přicházejícím k doléčení po akutních hospitalizacích, operacích či při zhoršení zdravotního stavu v domácím prostředí. Nemocnice poskytuje také ambulantní péči celé řady odborných lékařů. Moderní plicní ambulance nabízí komplexní vyšetření plic včetně postcovidového screeningu. Na následky prodělání onemocnění Covid-19 se zaměřují i ambulance neurologie a rehabilitační lékařství.

Odkazy

Literatura

Jitka Křečková, Hedvika Kuchařová: Dějiny konventu sester alžbětinek, Praha 2020; kolektiv Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi

Postřihač, Antonín - Lenz, Jaroslav: Dějiny kláštera a nemocnice alžbětinek v Praze II. Na Slupi. Na oslavu dvěstěletého trvání (1722-1922). Praha 1922

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.